מאמר על פרשת השבוע

מאמר | פרשת תצוה

פרשת השבוע | פרשת תצוה

 

"וְיִקְחוּ אֵלֶיךָ שֶׁמֶן זַיִת זָךְ" (כז, כ)

מה השמן הזה חיים לעולם, אף דברי תורה חיים לעולם. מה השמן הזה אורה לעולם, אף דברי תורה אורה לעולם (דברים רבה פרשה ז' סימן ג').

במכתב לתלמידו, רבי לוי יצחק קרקובסקי זצ"ל, הרחיב רבנו זצוק"ל בשבח לימוד התורה ומעלתו. להלן כמה קטעים מאגרת זו:

… אשר אין ישועה אחרת זולת השגת התורה: ואשר כל מרכבת הסטרא אחרא אינו אלא להשטות האדם בעניינים אחרים בכדי למנוע הימנו האמת הזה.

… וזהו שכתוב (ישעיה נה, ו) "דרשו ה' בהמצאו, קראוהו בהיותו קרוב" וכו', פירוש, בקשו את ה' בהמצאו, דהיינו, במקום שנמצא: ולא תכשלו בסטרא אחרא המטה תמיד את האדם לבקשהו ית' במקום שלא נמצא, ונמצא מפזרת את יגיעתו של אדם לריק ולבטלה, ועל כן מזהיר הנביא "דרשו ה' בהמצאו" דהיינו במקום תורה, ולא במקום שאין שם תורה, כי לא נמצא כלל וכלל שמה.

ואומר עוד "קראוהו בהיותו קרוב" פירוש, בו בשעה שהשי"ת מאיר פניו עליכם, היא העת לקרוא אותי, כלומר להגות ולעיין ברזי וטעמי תורה… אולי יתעשת ה' ויפתח לבו של אדם לזכות בו בברכת התורה, והבן זה מאד ומאד.

… וזה שאמר הכתוב "מי יעלה בהר ה' ומי יקום וכו'" פירוש, שיהיה לו קימה לנצחיות ולא יחזור ויפול. היינו דוקא "אשר לא נשא לשוא נפשי", כלומר, אחר שפנה אליו השי"ת וקרבהו מעט, צריך מאד להתחזק וליקח את האור הזה לעיון התורה,  ולמצוא רזיה ולהרבות הכרתו בהשי"ת.

(מתוך "אגרות הסולם" אגרת ס"ה)

 

מתוך הספר 'אוצרות הסולם' מאת הרב שמואל הורביץ | לרכישת הספר לחץ כאן

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל המאמרים שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.