מאמר על פרשת השבוע

מאמר | פרשת קדושים

פרשת השבוע | פרשת קדושים

 

"וְאֶת שַׁבְּתֹתַי תִּשְׁמֹרוּ" (יט, ג)

מעלת יום השבת

מעלת יום השבת היא שבו הברכה והקדושה לתקן כל ימות החול, ואף על גב שלפי הראות צריך להיות אשר התיקון תלוי בימי העבודה ולא ביום השביתה, שבו לא פעל מאומה, לא כן הדבר, אלא שבברכה וקדושת השבת לתקן  ימות החול.

והנה, כל תיקון לכאורה לעבודה הוא צריך, אלא באמת אין כח הבורא מתראה בשלמות זולת בהעלמה, כי בהינטל כח ההעלמה מן העולם – תיכף מתגלה השלימות מעצמה, וכמו הזורק מטהו לרקיע, הרי מטהו פורח כלפי מעלה, בהיות כח הזורק מדובק בו. ולכן משך כל הפריחה מיוחס לכח הזורק, וגם חוזק כח הזורק מתגלה בזמן ההוא. לעומת זאת, כל משך חזרתו ליפול לארץ, אין כח הזורק מיוחס לנפילה כלל, ומעצמו שב לשורשו, בלי שום עזר.

בערך זה, בכל ההעלמות נראה פעולת הבורא. אבל בשובו אל השלמות, אינו צריך לשום פעולה וכח, כי בהינטל כח המונע, אזי מעצמו שב לשורשו ולשלמותו.

וזה סוד "וישבות אלקים ביום השביעי", "כי בו שבת מכל מלאכתו", דהיינו שביום זה הוסר כח פעולת הבורא מהעולם, אשר בכל משך ימי המעשה היה הולך ופועל להציב אותו בצורתו כמו שהוא, אבל ביום השביעי לא פעל שום כח, אלא הניחו, כמו שכתוב (שמות לג, כג) "והסירותי כפי", וממילא מוטבע כח השלמות דווקא ביום הזה שלא יפעול כח ההעלמה כאן, והבן.

 

(מתוך "פרי חכם" מאמרים, מאמר "מבשרי אחזה אלו-ה")

 

מתוך הספר 'אוצרות הסולם' מאת הרב שמואל הורביץ | לרכישת הספר לחץ כאן

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל המאמרים שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.