עגלת קניות close-icon

אין מוצרים בסל הקניות.

תלמוד עשר הספירות שיעור 12 – ארבע הבחינות | סולם יהודה

סרוק לתרומה

באדיבות עמותת סולם יהודה ללימוד קבלה חסידית בראשות הרב שקד אליהו פנחס שליט"א

תלמוד עשר הספירות שיעור 12 – ארבע הבחינות | סולם יהודה

להאזנה

תלמוד עשר הספירות שיעור 12 – ארבע הבחינות והמשכת קו האור לעולמות

השיעור הנוכחי פותח את פרק ב’ בחלק א’ של תלמוד עשר הספירות, ובו מבואר כיצד לאחר הצמצום הראשון נמשך קו אור דק מאור אין סוף ברוך הוא אל תוך החלל שנתרוקן. הרב שליט”א מדגיש בתחילת השיעור את החשיבות של יגיעה עצמית בחזרה על החומר, ומפנה את הלומדים אל כתבי בעל הסולם זצ”ל כדי להעמיק במקורות. השיטה הלימודית בנויה על הכלל שהנחיל בעל הסולם – תחילה גומרים ואחר כך דורשים – ועל כן נקרא הפרק תחילה בראייה כללית, ורק לאחר מכן נחזור לעומק המושגים.

חזרה על פרק א’ – ממצב אין סוף עד היווצרות החלל

קודם הכניסה אל פרק ב’, חוזר הרב על עיקרי פרק א’ ומסכם את היסודות בצורה מסודרת. לפני הצמצום היה אור אין סוף ממלא את כל המציאות, בסוד הכתוב “הוא ושמו אחד”. באותו מצב לא היה שום הבחן בין אור לכלי, ממש כעובר במעי אמו שאינו נפרד ממנה. הנמשל הוא לאחדות גמורה שאין בה רצון עצמי של מקבל. הרב מסביר שזהו שורש ההבנה בכל מושגי הקבלה, ובלעדיו לא ניתן להתקדם הלאה בלימוד.

סיבת הבריאה – לגלות שמותיו וכינוייו

מטרת הבורא היא להיטיב לנבראיו, וכדי שההטבה תתגלה בפועל נצרך נברא המרגיש את ההטבה ומכנה את הבורא בשמות. כאשר הנברא חש את רחמיו – קורא לו “רחום”; כאשר משיג את הווייתו הנצחית – קורא בשם הוי”ה; וכשמרגיש את שליטתו – קורא בשם אדנות. הרב שליט”א מביא את הפסוק “עם זו יצרתי לי תהילתי יספרו”, ומדגיש שהתהילה אינה המטרה עצמה, אלא תוצאה טבעית של קבלת ההטבה.

מהלך הצמצום ובריאת החלל הפנוי

כדי שתתאפשר גילוי ההטבה, צמצמה בחינה ד’ – היא הנקודה האמצעית – את עצמה ומנעה את קבלת האור. הסתלקות זו אינה בדרך של כפייה, אלא משום שאין כפייה ברוחניות, וכאשר אין התאמה בין האור לכלי מסתלק האור מאליו. במקום הזה נוצר חלל פנוי מאור, והאור שסביבו עמד בצורת עיגול בהשוואה אחת. הרב מבאר כי שני סוגי חסרונות נתבארו בשלב זה: ריקון מאור חסדים והסתלקות בחינה ד’. לעומק הבנת תהליך זה כדאי לעיין גם בכתבי הרב”ש זצ”ל, המאירים את המושגים הללו מזווית נוספת.

אין העדר ברוחניות – רק תוספת מצבים

נקודה יסודית שחוזר עליה הרב היא שברוחניות אין דבר נעדר ממציאותו הראשונה. באור אין סוף לא היה שום חסרון, ורק לאחר שהתעורר רצון חדש להיטיב לנבראים התגלה מצב חדש הנקרא עולם הצמצום. האור באינסוף נשאר כמות שהוא, ממלא הכל בלי הבחן בין אור לכלי, ולצדו נוצר מציאות חדשה שבה תתאפשר התפתחות הנבראים.

פרק ב’ – המשכת קו האור לתוך החלל

בפרק הנפתח עתה מבאר האר”י הקדוש כי אור אין סוף המשיך קו דק אל תוך אותו חלל, וממנו נמשכו כל העולמות. הכותרת המלאה של הפרק מלמדת: “מבאר אשר מאור אין סוף המשיך קו אור לעולמות שנאצלו ונבראו במקום החלל שנצטמצם”. בחלל זה ייבראו בהמשך עולמות אצילות, בריאה, יצירה ועשייה. הרב מסביר כי הקו הוא המפתח להבנת כל סדר ההשתלשלות, והלומד המתמיד יזכה להרחיב את הבנתו באמצעות שיעורי הקבלה בזום המתקיימים מדי שבוע.

חמישה עניינים מרכזיים בפרק

הפרק מחולק לחמישה חלקים מובהקים. ראשית, המשכת הקו מן האין סוף אל תוך החלל שנתרוקן. שנית, ראש הקו נוגע באין סוף ואינו נוגע בסיומו. שלישית, דרך הקו מתפשט אור אין סוף אל העולמות. רביעית, כל העולמות מתהווים בתוך מקום החלל שנצטמצם. וחמישית, חזרה על היסוד שקודם הצמצום היה הוא ושמו אחד ואין שכל יכול להשיגו.

ההבדל היסודי בין עיגולים לקו

הרה”ח מדגיש את ההבדל המהותי בין התפשטות האור בצורת עיגולים לבין התפשטות הקו. העיגולים מבטאים השוואה אחת ללא שינוי מדרגות, ואילו הקו מבטא סדר של עליונים ותחתונים, ראש ותוך וסוף. הבנה זו היא היסוד להבנת סדר העולמות ודרגותיהם, וכל לומד המבקש להעמיק במשנת הרב שקד אליהו פנחס שליט”א יגלה כי הבחנה זו חוזרת כיסוד לימודי בכל השיעורים.

הכוונה בלימוד – לא בעצמותו אלא באור הנמשך

בסיום הפרק חוזר האר”י הקדוש על אזהרה יסודית: אין אנו מדברים בעצמותו יתברך חלילה, אלא רק באור הנמשך ממנו בבחינת “ממעשיך יכרנוך”. קודם הצמצום היה הוא ושמו אחד ואין שכל יכול להשיגו, וכל מה שאנחנו לומדים הוא רק מן המצב שלאחר הצמצום ואילך. הרב מדגיש שהלומד חייב להזכיר לעצמו את היסוד הזה בכל שלב של הלימוד.

הזמנה להמשך הלימוד

הרב שליט”א קורא לכלל הלומדים להמשיך ולשנן את החומר בעיון ובהתמדה, ומזמין את הציבור להצטרף לשיעורי הזום המתקיימים בימי שני ורביעי בשעה 20:30. לעיון נוסף במקורות ניתן להיעזר גם בספרייה הקולית של כתבי בעל הסולם, הזמינה לכל לומד המבקש לשמוע את המאמרים בקריאה מדויקת. הלימוד המסודר של תלמוד עשר הספירות הוא המפתח להבנת כל תורת הקבלה על פי בעל הסולם ותלמידיו.

לחנות הספרים

60 אגורות ליום
שיעשו את כל ההבדל!

לחצו כאן לתרומה

הלימוד באתר מוקדש

http://תרומה%20לעמותת%20סולם%20יהודה%20בראשות%20הרב%20שקד%20אליהו%20פנחס http://תרומה%20לעמותת%20סולם%20יהודה%20בראשות%20הרב%20שקד%20אליהו%20פנחס