עגלת קניות

close-icon

אין מוצרים בסל הקניות.

הזמנה מינימלית 300, סכום ההזמנה הנוכחי שלך הוא 0.00

ספירת העומר | מידת היסוד שבחסד | 6 ימים לעומר

סרוק לתרומה

באדיבות עמותת סולם יהודה ללימוד קבלה חסידית בראשות הרב שקד אליהו פנחס שליט"א

ספירת העומר | מידת היסוד שבחסד | 6 ימים לעומר

להאזנה

תיקון המידות עפ”י ספירת העומר | היום שישה ימים לעומר | תיקון מידת היסוד שבחסד

 

ביום השישי לספירת העומר נעבוד על תיקון מידת היסוד שבחסד, מבחינה רוחנית יסוד משמעותו ‘חיבור’. המשמעות נגזרת מכך שבדרך שיסודות הבניין מחברים אותו עם קרקע העולם, כך גם קשרים עם יסוד חזק מחברים אותנו לאחר או לקב”ה. על כן מכונה מי שעובד את ה’ ומחובר עימו בצורה שורשית: ‘צדיק יסוד עולם’ (משלי י, כה)

 

בהקשר שלנו למערכות היחסים בין נשמות בני האדם, בו בעת שאנשים קושרים גורלם זה עם זה בצורה יסודית וחזקה מכונה הדבר ‘כריתת ברית‘. כשם שבורא עולם כרת ברית עולמים עם אברהם אבינו ב’ברית בין הבתרים’ או הברית שנכרתה בין לבן ליעקב באומרו: “לְכָה נִכְרְתָה בְרִית אֲנִי וָאָתָּה וְהָיָה לְעֵד בֵּינִי וּבֵינֶךָ” (בראשית לא, מד). בדרך תיקון המידות של ימי ספירת העומר אנו נצרכים לכרות ברית כזו, נצחית ומוחלטת של חיבור והתקשרות עם תכונת החסד והאהבה האלוקית שבנפשנו.

 

בסוד האברים אשר מובא ב זוהר הקדוש, ספירת היסוד מתקשרת עם איבר מצוות ברית המילה ובמקביל עם איבר הרחם אצל האישה. ידוע ומפורסם הדבר כי בברית המילה אנו מסירים את העורלה שהיא העור מיותר באמה (מעין כיסוי)  היוצר סתימה וחסימה.

 

מבחינה רוחנית הסרת העורלה הגשמית בברית, מסמלת תהליך של הסרת החסימה הסותמת ומפריעה בזרימת בקשר בנינו לבין ה’, או בנינו לזולתנו. ישנם פסוקים רבים אשר מדברים על עורלות שונות, למשל: “הִנֵּה֙ עֲרֵלָ֣ה אָזְנָ֔ם” (ירמיהו ו’, י) בו מתלונן הנביא על אטימות האוזן של בני ישראל לדבר ה’, לטוב האלוקי וכן למילותיו ודעותיו של האחר. במקום אחר נכתב “הֵ֤ן אֲנִי֙ עֲרַ֣ל שְׂפָתַ֔יִם” (שמות ו’, ל) היא עורלת השפתיים ההופכת את יחסנו לאנורקטיים רגשית, מהבעת הערכה ומילה טובה שכה נצרכת לעיתים לזה שלצידנו. ועיקר העיקרים הנאמר בתורה: “וּמַלְתֶּ֕ם אֵ֖ת עָרְלַ֣ת לְבַבְכֶ֑ם” (דברים י’, טז); היא עורלת הלב העורלה המרכזית והעיקרית שאוטמת את ליבנו מהתמסרות באהבת אמת לקשר יציב ועמוק עם רענו; הן ביחסים שבין איש לאישתו, הן ביחסים משפחתיים וכלה ביחסי אנוש רחבים יותר כיחסי שכנות ועבודה ואף חוסמת אותנו עורלת הלב ביחסינו עם אבינו שבשמיים.

 

וזהו מהות תיקון היום שישי בספירת העומר, תיקון ‘היסוד שבחסד’ שאת החסד שאנו עושים אל לנו לעשות בהרגשת התנשאות כטובה לאחר המסכן שזקוק לנו, אלא מתוך חיבור לבבי זה זה ברחשי שותפות חיים אמתית מתוך הרגשה יסודית של חיבור וזוהי דרכה של תורה להיות כאיש אחד בלב אחד.

 

כתיבה ועריכה לשונית : הרב שקד אליהו פנחס | מרצה לחכמת הקבלה | יו”ר ומייסד מרכז סולם יהודה

 

סדר ספירת העומר – נוסחים לכל העדות

לשיעורי קבלה נוספים על חג הפסח וימי ספירת העומר

לרכישת ספר ‘שער הכוונות על פסח’ מהארי ז”ל במחיר מוזל

 

לחנות הספרים

 

60 אגורות ליום
שיעשו את כל ההבדל!

לחצו כאן לתרומה

הלימוד באתר מוקדש

הרשמה לאתר
תכני האתר המלאים נפתחים רק לגולשים רשומים (הרשמה בחינם!)
להמשך גלישה יש לבצע הרשמה אותה ניתן לבטל בכל עת.
הרשמה
+