עגלת קניות

close-icon

אין מוצרים בסל הקניות.

ספירת העומר | מידת המלכות שבחסד | 7 ימים לעומר

להאזנה

תיקון המידות על פי ספירת העומר | היום שבעה ימים לעומר | תיקון מידת המלכות שבחסד

 

היום הגענו אל סיום אפיוני החסד עפ"י שבע הספירות חסד, גבורה, תפארת, נצח, הוד, יסוד ומלכות. ביום השביעי לספירה נדבר על תיקון המלכות של החסד. המלכות היא תכונת נפש המאפיינת את כח השליטה של האדם. בדומה למלכות גשמית, מלכות המדינה השולטת על אזרחיה, כך המלכות של החסד מאפשרת שליטה רוחנית ונפשית על תכונת החסד, ויכולת פנימית להפעילה בצורה מאוזנת ובאופן הנכון עפ"י חוקי התורה.

 

ספירת המלכות היא הבת זוג הנקבית של ספירת היסוד שעליה דברנו אתמול, עקרונית המלכות היא הנוקבא האמתית זאת אומרת הנקב והחיסרון האמיתי. החלק בנפש שמבטא את חסרונות האדם ואת שאיפותיו ורצונו הפנימי. אפשר להגיד כי המלכות היא כל הבריאה כולה, כל מימד הזמן והמקום וכלל המציאות הגשמית הם תולדות הרצון שבמלכות. וכשאנו מדברים על המלכות המופיעה בתוך ספירת החסד אנו בעצם מדברים על יכולת מודעת לחסד שקיים בנו ויכולת שליטה ובקרה עליו כמלך השולט בממלכתו. ועתה לאחר שהסברנו את שישה האפיונים השונים של החסד, בסופו של דבר נשכיל כי הכל מתכנס אל המלכות. ספירת המלכות צריכה לדעת ליישם את כל אפיונים אלו במינון במקום ובזמן הנכון.

 

על פי ספרי הקבלה חוקי הטבע הגשמי הם תולדה של חוקי הטבע הרוחני, וכפי שאנו רואים כי ישנו כח עצום בטבע המחבר ומושך את הכל לחיבור אחד עם השני הוא כח המשיכה, כך ברוחניות כח המשיכה הוא כח האהבה השואף לחבר את הנבראים זה אל זה בחסד ובצורה מושלמת. אך כמובן שיש לדעת להפעילו אותו בגבולות הנכונים. כי כמו שבגשמיות כח משיכה בלתי מבוקר יוצר חור שחור אשר מכלה כל שבסביבתו, כך גם ברוחניות חסד ללא גבול מסוגל להיות מסוכן והרסני. ברור כי להשקות אדם צמא זהו חסד אך מובן מה יקרה אם ניקח תינוק צמא ונשקה אותו עם צינור כיבוי אש ללא הפסקה.

 

וזה משמעות המלכות שבחסד שנדע למלוך ולעשות ביקורת על תכונת החסד. בשונה מחסד עקום כפי שמתארו החכם באדם "חֶסֶד לְאֻמִּים חַטָּאת" (משלי יד, לד). שחסד זה שעושים אומות העולם נובע ממחשבותיהם הנלוזה על הרווח והתועלת שיפיקו מכך. אני מזכיר כשאנו מדברים בתורת הקבלה על ה'גויים' איננו מדברים רק על עמי הארצות, אלא גם על תכונות האופי הפנימיות שבכל אדם המסמלות את הרצונות הזרים ליהדות ולתורה, הרצונות לטובות הנאה אישיות ללא שום התחשבות עם הסביבה.

 

ואם נדע ליישם את תוכנת החסד, האהבה ונתינתה לאחר בצורה מאוזנת ומבוקרת, עפ"י כל מה שלמדנו בשבוע זה הרי שנתחבר איש אל רעהו בבחינת 'ואהבת לרעך כמוך' ואיש אחד בלב אחד ויחדיו אל הקדוש ברוך הוא.

 

כתיבה ועריכה לשונית : הרב שקד אליהו פנחס | מרצה לחכמת הקבלה | יו"ר ומייסד מרכז סולם יהודה

 

סדר ספירת העומר – נוסחים לכל העדות

לשיעורי קבלה נוספים על חג הפסח וימי ספירת העומר

לרכישת ספר 'שער הכוונות על פסח' מהארי ז"ל במחיר מוזל

 

לחנות הספרים

 

60 אגורות ליום
שיעשו את כל ההבדל!

לחצו כאן לתרומה

הלימוד באתר מוקדש

הירשם לעדכונים

    +