רכבת החיים

הדרך להצלחה במסלול החיים עפ"י תורות החסידות

 

נראה כי ישנו חוט מקשר בין בעיות רבות של בני האדם השונים, רבי נחמן אומר: "העולם אומר שסיפורי מעשיות מרדימות, אך אני אומר כי סיפורי מעשיות מעוררות – את הלב!". על כן נתחיל במעשיה ומשל לעצה טובה לחיים;

בימים עברו בטרם העידן הטכנולוגי נצרכו שני זרים לנסיעה ארוכת ימים ברכבת. ההבדל בניהם שהאחד כבר חווה את המסע פעמים רבות והיה בקיא במהלכי הדרך ותנועת הרכבות, זמני הנסיעה ותלאותיה ואילו השני היה כפרי פשוט שמעולם לא יצא מהכפר ובטח שלא לנסיעה כה ארוכה ברכבת חוצה מדינות…וכל אחד היה בקרונו ובמושבו עלו לרכבת והחלו בנסיעה. ההבדל בחוויה היה שזה המנוסה ידע כי כעת הוא עולה לקרון הרכבת ומתחיל מסע של ימים רבים בו יהיו עצירות רבות, סיבובים רבים, נופים משתנים וכו'… ורק בעוד זמן רב תגיע הרכבת ליעדה ולכן הצטייד במזון, חומרי קריאה וכל ה ציוד הנדרך לנסיעה ארוכה ומתישה…

לעומתו הכפרי כלל לא ידע למה לצפות וכבר בתחנה הראשונה שעצרה הרכבת חשק לרדת אך לאכזבתו הורו לו לשבת כי טרם הגיעו ליעד הרצוי לו, וכך בכל תחנה ותחנה התאכזב מחדש, בכל שעה ויום שעברו התרגז יותר ולא הנסיעה נחוותה אצלו כסיוט מתמשך של ימים רבים… . בסיום הנסיעה כשהגיעה הרכבת ליעדה הסופי והרצוי לשניהם הנוסע הראשון ירד בשמחה, בנחת רוח וחיוך גדול ואילו  הכפרי ירד ממנה זעוף פנים, מרוט עצבים ומתוסכל עד קץ…".

הנמשל הוא כי בשלבי החיים השונים עולים קשיים ושאלות רבות צצות ופעמים רבות על מנת להתפתח ולעבור לשלב מתקדם יותר אנו זקוקים לעריכת שינויים ותמורות, בין אם שעלנו להחליף מקום עבודה, או לעבור דירה, לעיתים השינוי הוא עמוק יותר בתפוסי המחשבה וההתנהגות שלנו… וכמו במשל תחנות החיים חולפות על חיינו בין אם נרצה ובין אם לא, אף אחד לא שואל אותנו ואנו ממשיכים במסע החיים על ציר זמן חיינו ללא הרף.

ידוע כי טבע האדם לפחד ואף לשנוא את השינוי, ביחוד כשהצורך בשינוי נחפה עלינו ולעיתים הכיוון או המקום אליו עלינו להשתנות זר ולא מוכר לנו, יחד עם זאת החיוב והצורך בשינויים תדיר הוא עניין מבורך וטוב, הוא זה שמבדיל אותנו משאר בעלי החיים חסרי ההתפתחות, כפי שמבאר במאמר 'מהות הדת ומטרה' בעל הסולם הרב יהודה אשלג זצ"ל על דברי חז"ל כי 'עגל בין יומו קרוי שור" כי מה ההבדל בין עגל בן יומו לעגל בן שנה ואילו במין האדם אנו רואים התפתחות בלתי מוגבלת מיום לידתו ועד יום פקידתו.

ואעפ"י שאנו אוהבים יציבות וקביעות והם אכן דבר טוב אך במקביל כשאנו דוהרים ברכבת החיים אל לנו לפחד משינויים שנדרשים תדיר והחשוב מכל לוודא תמיד כי כיוון הנסיעה הוא ליעד הרצוי או חלילה לאבדון.

 

מרצה: המשפיע הרב שקד אליהו פנחס | מורה לקבלת הסולם ותורות החסידות | מייסד מרכז סולם יהודה

 

לעמוד שעורי קבלה וחסידות של הרב שקד אליהו פנחס

לדף מאמרי קבלה ברוח הרב אשלג מהרב שקד אליהו פנחס

לעלוני תפארת הסולם מהרב שקד להדפסה והפצה

 

 

 

 

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל שיעורי הוידיאו שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.