סדר סיבה ומסובב | 17

סדר סיבה ומסובב | הרב שגב רומנו

ביאור מקיף ומעמיק על סדר השתלשלות העולמות הרוחניים, כפי שביאר אדמו"ר הרב יהודה לייב הלוי אשלג זצ"ל מחבר פירוש הסולם על הזוהר הקדוש | בסדרת שיעורים נפלאה, מבאר הרב שלב אחר שלב את יציאת עשר הספירות בדרך קודם ונמשך | כפי בכתב 'בעל הסולם' בספריו 'תלמוד עשר הספירות'.

 

שבירת המלכים

כתוב בהאריז"ל שלוש שמות נרדפים לשבירת המלכים:

א. בורא עולמות ומחריבן.

ב. שבירת הכלים.

ג. מיתת המלכים.

למה שלוש שמות האלה?

אמנם, זה באמת כלים שנשברו, אך הם שורש לכל העולמות לכן זה נקרא בורא עולמות ומחריבן.

כל עולם כזה שהקב"ה יצר, יצא ממלכות של מידת הדין, לכן הוא נקרא מלך. לכן גם נקרא מיתת המלכים. למה זה נקרא מיתה? מוות פירושו פירוד מחיים, הניתוק מהאור האלוקי נקרא מוות עד אז כל הספירות מחוברות כמו אחדותיות כמו אור אין סוף, הכלים והאורות הם אחד, אך ברגע שנעשה שיתוף מידת הרחמים בדין וזה אומר שהמלכות השתתפה בכל מקום שיש בינה, יוצא שיש רשות הרבים יש שני מלכים, שתי רשויות במקום אחד.מצד אחד יש את ההשפעה, את הרצון להשפיע של הבינה, מצד שני יש את הרצון לקבל של המלכות.

אמנם בלי המיזוג בלי עבודה המתואמת בניהם כמו שאכן קורה בעולם התיקון, זה גרם את השבירה.

  • יש לדעת ישנן כמה סיבות לשבירה אנחנו כרגע בסיבוב הזה של להבין את המהלך הכללי של חכמת הקבלה לא ניכנס לכל הפרטים אנחנו תופסים פרטים כמו שהרמח"ל אומר לעולם ילמד כללים ולא פרטים. למה? כי הפרטים מבלבלים כרגע אנחנו צריכים לעסוק בכללים. ואז אחרי שיהיו לנו את הכללים ביד מונחים היטב נחזור עליהם טוב אז יהיה לנו קל לעסוק בפרטים. אז הכללים שיש בשבירת הכלים זה שהמלכות עלתה לבינה היא בעצם צמצמה את כל מה שמהבינה ולמטה וזה אומר שהאור צריך להיעצר במקום של הבינה. אז אם יש לנו רק כלי כתר שהוא לא מצומצם וכלי חכמה שהוא לא מצומצם וחצי מהבינה לא מצומצמת כי בבינה של הבינה היא כבר מצומצמת אז זה יוצא שיש לנו רק שתיים וחצי כלים זה נקרא שתי כלים. כשיש לי שתי כלי יש לי מקום רק לשתי אורות. זה נקרא קטנות זה השורש של קטנות בעולמות, יש קטנות ויש גדלות. קטנות זה שיש רק אור נפש שזה עיבור ואור רוח שזה בחינת יניקה. זה קטנות. מה זה מוחין? מה זה גדלות? שמקבל גדלות ראשונה מאור הנשמה, אחר כך יש גדלות שניה- עוד יותר גדולה מאור החיה. יש גדלות שנדבר עליה יותר מאוחר והיא באמת לא עוסקים בה כי היא תישאר רק בגמר התיקון. גדלות אמיתית, תכלית זה באור המשיח, נקרא אור היחידה, המשיח יגלה את אור היחידה.

 

איך נוצר קטנות וגדלות בעולמות?

  • מהשיתוף מידת הרחמים בדין.
  • מידת הרחמים, בינה היא מידת הדין שהיא מלכות, כאשר מלכות נמצאת בבינה, אז הכלים של בינה, תפארת ומלכות נקראים מצומצמים. כמו שהמלכות היא מצומצמת, ואסור לה לקבל את האור עכשיו גם הג' כלים- בינה, תפארת ומלכות יצאו מחוץ למדרגה, אז ממלא נשארו רק שתי כלים במדרגה- כתר וחכמה. וממלא נשאר רק מקום לשתי אורות. שתי כלים זה אומר שיש מקום רק לשתי אורות. איזה אורות יש? נפש רוח קטנות, בשבירת הכלים, האור יצא אור גדול מאוד, יצא והשפיע למלכים לפי הרצון לקבל הכי גדול, רצון לקבל הגדול הזה, ד' בחינות ד'. מכונה בזוהר הקב"ה בכתבי האר"י ז"ל: ו' ונקודה. ו' זה הזעיר אנפין ונקודה זה המלכות. "מן" זה אומר הרצונות הגדולים, העלו את הרצונות.

עלית מן – זה לעלות את הרצונות, מי מקבל את הרצונות האלה? חכמה ובינה, שהם: חכמה נקרא ע"ב ובינה נקראת ס"ג.

עליית מ"ן גורמת זיווג של אור מאוד גדול שנקרא זיווג ע"ב ס"ג.

א"כ עולים הרצונות, המלכות עלתה לבינה, היא העלתה את הרצונות הגדולים שלה, בחינה ד' – מלכות, הרצון לקבל את כל האור. והיה לה מסך רק של בינה שזה מסך הרבה יותר קטן, היא יכולה להשפיע, מסך זה יכולת להשפיע.

היא יכולה להשפיע יכולת קטנה, אבל הרצון שלה לקבל היה גדול וזה גרם את השבירה, כי היא הזמינה אור גדול במטרה כביכול להצליח לקבל אותו בקדושה עם מסך ע"מ להשפיע, היא מלכות, מלכות זה רצון לקבל גדול, אבל היא הייתה עם מסך של בינה, ובינה לא יכולה לעשות את מה שהמלכות עושה עם המסך שלה, זה מסך הרבה יותר זך, כי בינה לא צריכה לתקן את עצמה במסך כל כך גדול, בינה באופי שלה היא חסדים, היא משפיעה, המסך שלה הוא מאוד זך, אבל מלכות היא עבה, רצון לקבל גדול, היא צריכה לתקן את עצמה במסך אבסולוטי מסך שלא מקבל את האור. מסך חזק מאוד.

אם כן המלכות שהיא הרצון לקבל העצום, הבחירה החופשית, אם היא לא תעשה מסך היא תהיה מנותקת מהבורא, היא תבחר בעצמה במקום בבורא, היא תהיה יישות נפרדת, זאת המלכות עלתה לבינה- היה אפשר לחשוב שזה מצב טוב למלכות יש את המסך דבינה, אבל זה יתברר כלא טוב, כי זה לרצות לקבל אין סופיות עם מסך שיכול לקבל רק אור של השפעה, אור קטן, אור חסדים, לא את עצם אור החכמה לא את עצם התענוג.

וזה היה אחד מגורמי השבירה- הזיווג הזה של האור הגדול שנמשך ע"ב ס"ג דא"ק [חכמה ובינה] דא"ק, ע"ב ס"ג דא"ק, האור הגדול יתפשט מא"ק מהעולם הכי גבוה, עולם הכתר, ומזה יוצאים שבע קומות של אור עם הכולל שלהם שנקרא כתר שלהם:

כתר של המלכים זה מלך הדעת וזה בעצם כל שבירת הכלים.

 

המלך הראשון נקרא מלך הדעת, הוא הכי גבוה קומה הכי גבוה בגלל שהוא קומה הכי גבוה שמשתמשים עם הרצונות הכי גדולים ולא מצליחים להשתמש בהם בקדושה, נופלים למקום הכי נמוך! יוצא שמלך הדעת נפל עד למלכות.

אחריו יצא מלך החסד, הוא קצת פחות גבוה ממלך הדעת אבל הוא עדין מקור מאוד גבוה לאור, והוא נפל אל היסוד.חסד זה אהבה, אהבה נפולה זה פגם הברית, נפל אל היסוד. הגבורה נפלה מעל הכתר והחכמה. למקום נצח והוד, נצח והוד במלכים כאשר הם בקטנות הם אחד, ובגדלות הם נפרדים לשתים- נלמד גם על זה.

ככה כל מלך נפל בהופכיות, אומרים בחסידות חב"ד משל- שיש חומה של אבנים, האבן הגבוה ביותר נופלת הכי רחוק, האבנים הנמוכות לא נופלות כל כך רחוק, אולי אפילו נשארות במקום, ככה בשבירת הכלים- מלך הדעת נפל הכי למטה מעליו המלך החסד' מעליו מלך הגבורה מעליו מלך התפארת, מעליהם מלך נצח והוד' מעליהם מלך היסוד, ומלך המלכות שהוא השורש למלכות של האצילות, אשר תיהיה השורש לכל העניין של שכינה, רחל לאה גילוי השכינה.

זה כל המלכים, כל מלך מורכב בארבע אותיות הוויה, כל מלך בעצמו יש לו גם כן ארבע קומות פרטיות, בתוכו, הוויה שלמה.

שמונה מלכים כפול ארבע אותיות הוויה, כמה זה יוצא? 32, זה גמט' לב.

וכל אחד מהם בנוי מעשר ספירות, אז לב כפול עשר זה 320. זה הש"ך ניצוצין, זה מה שמדובר בספרי חסידות וקבלה ש"ך ניצוצין.

 

שמונה מלכים: דעת חסד גבורה תפארת נצח הוד יסוד מלכות.

  • יש בכל מלך הויה שלמה, קומה שלמה, מחולקת לעשר ספירות, בכל מלך 40 ספירות כפול שמונה ומקבלים ש"ך.
  • וכן ניתן לומר את זה בעוד צורה קיימים עשר ספירות של עולם הנקודים ובכל אחד יש ל"ב, לב ניצוצין. יוצא ל"ב ניצוצין 8 כפול 4. 4 אותיות הויה, בדיוק.
  • עבודת השם של האדם היא לברר את הניצוצין האלה, אך יש לשים לב שהבירור הוא רק של הרפ"ח, חוץ מהניצוצין של ל"ב האבן הם נקראים מלכות.
  • המלכות זה הל"ב האחרון הוא לב קשה לבירור, הרצון לקבל הגדול שקשה לברר אותו, זה ל"ב האבן.
  • מה כתוב בפסוק בנביא יחזקאל- הקב"ה ענה לנו דרך הנביא- "הסירותי את לב האבן ונתתי לכם לב בשר". זה התיקון. יוצא שמה שנשאר לתקן זה רפ"ח ניצוצין (ש"כ פחות ל"ב). זה סוד שאומר האר"יז"ל על הפסוק "רוח אלוקים מרחפת על פני המים", "מרחפת" אותיות "מת- רפח" היה שם עולם של תהו ובהו זה תהו ובהו- עולמות שנשברו, זה נקרא "עולם התהו", העולם שנשבר.

עולם התהו, והעולם הזה רמוז לנו בראשית, שמתחיל בבראשית. אם היה לפני הבריאה תהו ובהו זה אומר שאנחנו מתחילים פה ממשהו מקולקל שצריך לתקן אותו.

בראשית ברא אלוקים את השמים והארץ, והארץ היתה, היא כבר היתה תהו ובהו, זה מה שחז"ל אמרו שהקב"ה בורא עולמות ומחריבן, הם ראו הנה יש פה "תהו ובהו", וכמובן הקב"ה עשה את זה בכוונה תחילה זה בתוכנית, מקלקל ע"מ לתת לנו לתקן, שלהאדם יהיה בחירה ויהיה שותף עם ה' יתברך במעשה בראשית.

 

לעמוד שיעורי הקבלה של הרב שגב רומנו

לרכישת ספר 'מילון הסולם' של הרב שגב רומנו

לשיעורי קבלה וחסידות מכל מרבני המרכז 

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל שיעורי הוידיאו שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.