סדר סיבה ומסובב | 6א

סדר סיבה ומסובב | הרב שגב רומנו

ביאור מקיף ומעמיק על סדר השתלשלות העולמות הרוחניים, כפי שביאר אדמו"ר הרב יהודה לייב הלוי אשלג זצ"ל מחבר פירוש הסולם על הזוהר הקדוש | בסדרת שיעורים נפלאה, מבאר הרב שלב אחר שלב את יציאת עשר הספירות בדרך קודם ונמשך | כפי בכתב 'בעל הסולם' בספריו 'תלמוד עשר הספירות'.

 

חזרה ותוספת על ראש תוך סוף

ראש בראש נמצא כל הבחינות בכוח.

תוך בתוך נמצא כל הבחינות בפועל.

סוף – בסוף נמצא כל כוחות הסיום.

ראש הוא השורש של הפרצוף או עולם זה האור שיורד מהאור אין סוף ומכה במסך, המסך שהוא כוח ההתגברות של הנברא לקבל את האור בקדושה, מחזיר את האור לשורשו כלומר כמו שהאור בא"ס ב"ה הוא רק בנתינה כך גם הנברא מקבל ע"מ לתת. וכמו שהאור הוא אין סופי ולא מוגבל כך הנברא מקבל בלי לתקוע את השפע ביישות שלו ע"י הכוונה שהכול שייך לבורא. וע"י הכוונה שהנברא יודע שהבורא עושה הכל והוא בעל הבחירה האמיתי כך חוזרת הבחירה של הנברא להיכלל בידיעת הבורא. האור חוזר שהוא אור הנקרא אור חסדים מלביש את האור ישר כלומר החסד פירושו שהנברא מאמין שזה הכל בחסדו יתברך ואמונה זו מלבישה את האור(השפע האלוקי) וכך הנברא יכול להיות מחובר עם הבורא. נוצר השתוות בין משפיע למקבל בין הבחירה לידיעה ובין היש לאין.

אם הנברא מחזיר את האור לשורשו [שהוא אור א"ס שהוא רק על מנת להשפיע – הוא רק חסד ה', הנברא תופס את המציאות של התענוג הזה במציאות של ה' ולא של הנברא המוגבל] כך הוא משאיר את האור כאין, וכך האני שהוא הרצון לקבל לא חוסם אותו, לכן בראש אין עוביות, אין שם טומאה, אין אחיזה של הקליפות, כי בראש זה עניין של קבלה בכוח, ובכוח העוביות לא פועלת העוביות היא בגוף בתוך של הנברא אשר נברא בשביל לקבל, וכל בריאתו הייתה בשביל שהוא יוכל לקבל בקדושה אחרי שיעשה את העבודה עם המסך. שעושה אור חוזר שהם הכלים לקבל בקדושה.

במסך יש שתי עבודות שונות:

א. דחייה של האור לא קבל אותו בצורה מנותקת, לא לקבל אותו על מנת לקבל אלא על מנת להשפיע וזה נקרא ו כוח דחייה במסך.

ב. כוח המלביש שהאור חוזר שיצא במסך הוא לבוש. לבוש של קדושה נקרא חלוקא דרבנן שהוא הלבוש של הקדושה לקבל את האור בצורה מתוקנת אחרי שהמסך הלביש את האור ישר, האור יכול להתלבש בתוך הגוף, הכוח של הדחייה היה בשביל שיהיה הלבשה, ההלבשה פירושו קבלה בפועל בכלים של התוך ואז נקרא האור – אור פנימי, אור שמאיר את הנברא, מתבטא מהפה עד הטבור של הפרצוף וכוח דחייה שיעצור את הגבול, יעצור את ההרגל, את "הרגלים" זה הרגליים מהטבור ולמטה זה ההרגל לקבל בטומאה, ההרגל של הנברא הרגיל כל עוד הוא לא עובד על עצמו ההרגלים הם היצרים הנמוכים תאוות ורצונות אנוכיים. ולכן הנברא צריך לשים עליהם כוחות סיום.

לכן כל פרצוף רוחני שמשמעותו הנהגה מסויימת של הבורא יש לו ראש קבלה בכוח התקשרות לאין סוף, תוך קבלה בפועל שהוא מקבל את האור הפנימי שמגיע לו, כי הוא עשה את העבודה בקדושה. וסוף הוא מה שלא מקבל ועושה סוף על האור.

קיימים שתי כוחות סיום במסך:

א. דחיה של האור על מנת שלא להיפרד מאור א"ס ב"ה.

ב. ההלבשה שלו האור. שמתבטא מהפה עד הטבור מקום שנקרא תוך.

הכוחות של הסוף המתבטאים בסוף ברגליים של הפרצוף כדי שלא יהיה אחיזה לחיצונים לכן נאמר בזוהר על הסוף – "ורגליה יורדות מוות".

 

לעמוד שיעורי הקבלה של הרב שגב רומנו

לרכישת ספר 'מילון הסולם' של הרב שגב רומנו

לשיעורי קבלה וחסידות מכל מרבני המרכז 

 

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל שיעורי הוידיאו שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.