ברכות השחר | אשר יצר

הסידור לפי הקבלה | ברכות השחר | ברכת אשר יצר

 ברכת אשר יצר לפי חכמת הקבלה | פירוש הזוהר לסידור התפילה

 

בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר יָצַר אֶת הָאָדָם בְּחָכְמָה, וּבָרָא בוֹ נְקָבִים נְקָבִים נוסח תימן בלדי: וַחֲלָלִים חֲלָלִים. מֵהֶם פְּתוּחִים מֵהֶם סְתוּמִים כל השאר: , חֲלוּלִים חֲלוּלִים .

כל השאר: גָּלוּי וְיָדוּעַ לִפְנֵי כִסֵּא כְבוֹדֶךָ, נוסח אשכנז: שֶׁאִם יִפָּתֵחַ אֶחָד מֵהֶם, אוֹ יִסָּתֵם אֶחָד מֵהֶם, אִי אֶפְשַׁר לְהִתְקַיֵּם וְלַעֲמוֹד לְפָנֶיךָ נוסח ספרד: שֶׁאִם יִפָּתֵחַ אֶחָד מֵהֶם, אוֹ יִסָּתֵם אֶחָד מֵהֶם, אִי אֶפְשַׁר לְהִתְקַיֵּם וְלַעֲמוֹד לְפָנֶיךָ אַפִלּוּ שָׁעָה אֶחָת נוסח עדות המזרח: שֶׁאִם יִסָּתֵם אֶחָד מֵהֶם, אוֹ אִם יִפָּתֵח אֶחָד מֵהֶם, אִי אֶפְשַׁר לְהִתְקַיֵּם אַפִלּוּ שָׁעָה אֶחָת נוסח תימן בלדי: שְׁאִם יִפָּתֵחַ אֶחָד מֵהֶם אוֹ יִסָּתֵם, אֵינוּ יָכוֹל לְהִתְקַיֵּם אֲפִילוּ שָׁעָה אַחַת .
בָּרוּךְ אַתָּה יי, רוֹפֵא כָל בָּשָׂר וּמַפְלִיא לַעֲשׂוֹת:

מקור: ויקיטקסט
השיעור עוסק בהבנת ברכת אשר יצר את האדם בחכמה ע"פ פנימיות עבודת הנפש בדרך בעה"ס זיע"א. ברכה הנאמרת לאחר נטילת ידיים בכל פעם שהאדם מפנה את הפסולת מגופו. אשר יצר את האדם בחכמה – חכמה, מרמז על ספירת החכמה שהיא כוללת את כל סוגי ההטבה והתענוג שה' ית' רוצה להעניק לכלל הבריאה ולכן ברא את כל הבריאה להיטיב לנבראיו. המילה 'יצר' מלשון צייר כלי קיבול, האדם מקבל ההטבה. באופן כללי קיימים 4 סוגי רצונות בעולם, רצונות גופניים, רצון לממון, כבוד, ידע והשכלה.
וברא בו נקבים נקבים חלולים חלולים – נקב מורה על חסרון הדורש מילוי, וכשיש נקבים נקבים דהיינו הרבה חסרונות חולפים ובאים.. החסרונות הופכים לחלולים שזה סוג של כלי קיבול חלול הצמא למילוי החסרון.. גלוי וידוע וכו' שאם ייסתם אחד מהם – היינו אם אור ה' נעלם ונסתם והאדם נמצא בהסתר פנים… או אם יפתח אחד מהם – כלומר, אם תהיה הארה גדולה מידי שאין ביכולת האדם לקבלה בשל ריבוי האור.. אי אפשר להתקיים אפילו שעה אחת… כלומר אנו מודים לה' על הטוב ועל מה שנראה כהפיך הטוב.. שהכל מגיע במידה המדויקת שלא גורמת לשבירת הכלים.. רופא כל בשר- בשר אותיות בא שר.. כלומר מגיע ובא שרו של עולם שזה ההארה האלוקית שמגיעה לנבראים.. ומפליא לעשות – שה' מפליא בדיוק רב ונכון לפי התאמת האור לכלי לנברא המקבל.

כתיבה ועריכה לשונית : הרב שקד אליהו פנחס | יו"ר ומייסד מרכז סולם יהודה | מרצה לחכמת הקבלה

 

לשיעורי וידאו נוספים מהרב שקד אליהו פנחס

לעלוני תפארת הסולם מהרב שקד להדפסה והפצה

לדף המאמרים הכללי של הרב שקד אליהו פנחס

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל שיעורי הוידיאו שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.