עגלת קניות

close-icon

אין מוצרים בסל הקניות.

ספירת העומר | מידת החסד שבנצח | 22 ימים לעומר

להאזנה

תיקון המידות עפ"י ספירת העומר | היום עשרים ושניים יום לעומר | תיקון מידת החסד שבנצח

 

כפי שדיברנו בשבוע הראשון של השיעורים בקבלה לספירת העומר, החסד – עניינו אהבה. הנצח, עליו נדבר השבוע – עניינו הניצחון. השורש של המילה לנצח, הוא גם "הצלחה", בהיפוך אותיות. מהי משמעותה של אהבת הניצחון?

 

ראשית נבין מהו עניינן של "המידות" ברוחניות, עליהן אנו לומדים ואותן מתקנים בשבועות ספירת העומר? מידה – היא מינון, כמות. אין מידה טובה או רעה כשלעצמה, אלא יש מידה מאוזנת – או לא. קמצנות למשל היא קיצוניות. וכן פזרנות. ושתיהן לא טובות. הטוב הוא האמצע – נדיבות לב. המידות מופיעות באופן אגרסיבי מאוד בנפש שלנו, ולכן צריכים לדעת להפעיל אותן בצורה מתוקנת.

 

מתי מדת הנצח אינה מתוקנת? את התשובה למדנו בשיעורים בקבלה: כאשר אני משייך את הנצחון אלי. זוהי אהבת הנצחון הרעה. ואם לוקחים את הניצחון אל ה' – אזי אהבת הניצחון טובה ומשובחת. לדוגמא: אדם יפה שמכיר ביופיו ומהלל את ה' על המתנה שקיבל. בודאי זה טוב! או אדם חכם שאינו מתכחש לחכמתו מתוך ענווה מזויפת וכפיות טובה לה', אלא מכיר כמה הוא חכם ומודה על כך לה' – זו מדה משובחת! אני חכם בזכות השכל והמוטיבציה ללמוד שנתן לי ה'.

 

או אז לוקחים למקום טוב את הכוחות הטובים, את המתנות הטובות, שחנן אותי בהם הבורא. לומדים בחשק עוד דף גמרא, מתמקצעים במקצוע מיוחד כדי להיטיב לעולם, מתוך הכרה בכישרון המצוין שקיבלתי, ומתוך הודיה לבורא עולם שהוא מקור הכישרון ומעניקו. זוהי ברוחניות משמעות "חסד שבנצח" – אהבת הניצחון – בצורה המעולה שלו: אני קושר את הניצחון שלי לבורא, ואצלו כל ערך – נצחי. נמצא שקשרתי את מתנות חיי – אל הנצחי. הוא הדבר האמיתי, שאין לו התחלה ואין לו סוף.

 

אהבת הנצח הוא המקור החזק בטבע לניצחון. מי שידע לתקן את החסד שבנצח, להפעיל את הניצחון בצורה מתוקנת וקדושה – ידע למצוא דרך להצליח בכל נושא. כל הצלחה אמיתית, נובעת מהפעלה נכונה של אהבת הניצחון. הקב"ה הוא נותן הכוחות ונותן לי את היכולת לפעול בצורה מתוקנת ונכונה.

" הִשָּׁמֶר לְךָ פֶּן תִּשְׁכַּח אֶת ה' אֱלֹקֶיךָ… וְרָם לְבָבֶךָ וְשָׁכַחְתָּ אֶת ה' אֱלֹקֶיךָ… וְאָמַרְתָּ בִּלְבָבֶךָ כֹּחִי וְעֹצֶם יָדִי עָשָׂה לִי אֶת הַחַיִל הַזֶּה. וְזָכַרְתָּ אֶת ה' אֱלֹקֶיךָ כִּי הוּא הַנֹּתֵן לְךָ כֹּחַ לַעֲשׂוֹת חָיִל" (דברים ח', י"א-י"ח).

 

סדר ספירת העומר – נוסחים לכל העדות

לשיעורי קבלה נוספים על חג הפסח וימי ספירת העומר

לרכישת ספר 'שער הכוונות על פסח' מהארי ז"ל במחיר מוזל

לחנות הספרים

 

60 אגורות ליום
שיעשו את כל ההבדל!

לחצו כאן לתרומה

הלימוד באתר מוקדש

הירשם לעדכונים

    +