תע"ס היומי | עמוד עג

תלמוד עשר הספירות | עמוד עג

תלמוד עשר הספירות | חלק ב | הסתכלות פנימית

פרק ח | אותיות פו – צ | שיעור בתע"ס עמוד יומי

 

פרק ח' 
מבאר: א. למה בהמשכת האורות כל העב יותר גדול יותר, ובהתלבשותם בכלים כל הזך חשוב יותר.
ב. טעם ערך ההפוך שבין כלים לאורות שבכלים העליונים נגדלים תחילה, ובאורות התחתונים נכנסים תחילה.
ג. למה נבחנים העגולים לאור הנפש
מדת גדלו של האור הנמשך, תלויה במדת עביותו של המסך

פו/א) והנה נתבאר היטב, איך כל מדת גדלו של השפעת האור העליון בנאצל, תלויה במדת עביותו של המסך, שעביות הגדולה יותר, דהיינו דבחינה ד', מושפעת בקומת כתר. והפחות ממנה, מושפע רק בקומת חכמה,וכו' עד למסך הזך יותר, שאין האור העליון משפיע לו כלום מטעם שאין בו עביות, כמבואר.

 

מדת גדלו של האור המתלבש, תלויה בזכות הכלי

פו/ב) אמנם כל זה אמור, כלפי השפעת והתפשטות האור העליון אל הנאצל, כי כל המשפיע, הוא משפיע בדבר העב יותר, כי כל שהמסך עב יותר, הרי מתפשט לו האור העליון ביותר (עי' הסת"פ ח"ב אות ס"ב ד"ה עתה, שהמשכתה של בחינה ד' נקרא התפשטות האור העליון). אמנם, כלפי סדרי הקבלה של הנאצל את האור העליון, אינו כן, אלא האור החשוב יותר, מקובל בכלי הזך יותר והשפל מקובל בכלי עב. [ח"ב תש' נ"ה, נ"ז]

 

בכלים העליונים באים תחילה, ובאורות, התחתונים באים תחילה

פז) וזהו מה שאמרנו לעיל (הסת"פ פ"ב אות י"ד ד"ה ואין), שכל המשפיע, משפיע בדבר העב יותר, אבל כל המקבל, מקבל בדבר הזך יותר. וכדי להסביר לך הדברים האלו, אבאר לך סדר כניסת האורות אל הנאצל לאחר התיקון, שאז מקבל האורות לאט לאט, על סדר המדרגה. שמתחילה משיג אור הנפש, ואח"כ משיג אור הרוח וכו', עד לאור יחידה. ובכלים הוא להיפך שמתחילה משיג כתר ואח"כ חכמה וכו'.

 

כשמשיג אור הנפש הוא מתלבש בכלי דכתר

פז/ב) וכך הוא הסדר, שמתחילה יוצא הנאצל בבחינת עשרה כלים, שהם כתר, חכמה, בינה, ז"א הכולל חג"ת נה"י והמלכות,דהיינו שכלים העליונים באים תחילה. ואח"כ, כשמושפעת לו הנפש, נבחן שהנפש הזאת באה לו בכלי הכתר, שהוא הכלי הזך יותר. והטעם שאין לו עוד אור הרוח, הוא מפני שהמסך שבכתר אין לו עוד שום עביות, ואפילו של בחי"א, ובחינת אור הרוח אינה מושפעת אלא על ידי פגישת האור העליון במסך דבחי"א. וכיון שהמסך הוא בכלי דכתר, שפירושו שהמסך זך בלי עביות כלל, וע"כ אין לו אלא אור הנפש, המיוחס למלכות.

 

כשמשיג אור הרוח, יורד אור הנפש לחכמה, והרוח מתלבש בכלי דכתר

פח) וכשקונה עביות דבחי"א, אז ע"י פגישת האור העליון במסך הזה דבחי"א, מושפע לו אור הרוח. ומקומו של המסך הזה הוא בכלי דחכמה, שהוא בחי"א. אמנם, אע"פ שהמסך דכלי דחכמה, הוא שהמשיך את אור הרוח לפרצוף כאמור, עכ"ז אור הרוח מתלבש בכלי דכתר, ואור הנפש שהיה לו מקודם בכתר. יורד לחכמה. והטעם הוא כדאמרן, אשר בסדר קבלת האורות, מתלבש האור החשוב בכלי הזך יותר, והשפל ממנו בכלי העב, דהיינו בהיפך מהסדר של השפעה.וע"כ, הרוח שהוא חשוב מנפש, עולה ומתלבש בכתר, והנפש יורדת ומתלבשת בחכמה.

 

וכשמשיג נשמה, היא מתלבשת בכלי דכתר, והרוח יורד לחכמה, והנפש לבינה

פט) ואח"ז, כשקונה המסך שלו העביות דבחי"ב, שזה נבחן שהמסך הוא בכלי דבינה. אז, ע"י פגישת האור העליון במסך הזה, מושפע לו אור הנשמה, החשוב ביותר מאורות דרוח נפש. וגם כאן, הוא מקבל את אור הנשמה בדבר הזך יותר, כלומר בכלי דכתר. כי אור הנפש השפל מכולם, שהוא בכלי דחכמה, יורד לכלי דבינה, ששם המסך דבחי"ב, שהוא עתה הכלי העב מכולם. ואור הרוח, יורד מכתר אל כלי דחכמה, ואור הנשמה החשוב מכולם, מתלבש בכלי הכתר, הזך מכולם.

 

וכשמשיג אור החיה, היא מתלבשת בכתר, והנשמה יורדת לחכמה, והרוח בבינה, והנפש בז"א

צ) וכשמסך שלו קונה העביות דבחי"ג, נבחן שהמסך הוא עתה בכלי דז"א, שהוא בחי"ג. ואז, על ידי פגישת האור העליון במסך הזה דבחי"ג, מושפע לו אור החיה, החשוב עוד יותר מאור הנשמה, ועל כן צריך לקבל אותו בכלי הזך יותר. ולפיכך, אור הנפש השפל מכולם, יורד מכלי דבינה אל הכלי העב עתה מכולם, שהוא כלי דז"א, ששם המסך דבחי"ג. ואור הרוח שהוא בחכמה, יורד עתה אל הבינה. ואור הנשמה שבכתר, יורד אל החכמה. ואור החיה החשוב מכולם, מתלבש בכלי דכתר.

 

לשיעורי קבלה נוספים מהרב יוחאי ימיני

לצפייה בסריקת הספר תלמוד עשר הספירות | חלק ב | PDF

לרכישת הספר תלמוד עשר הספירות בביאור הרב ימיני

 

 

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל שיעורי הוידיאו שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.