תע"ס היומי | עמוד עז

תלמוד עשר הספירות | עמוד עז

תלמוד עשר הספירות | חלק ב | הסתכלות פנימית

אותיות קג – קח | שיעור בתע"ס עמוד יומי

 

ע"ס דאו"ח הן ממטה למעלה

קג) ועוד יש לנו שם, מהלך ב' של עשר ספירות הנמשכות מספירת המלכות, ממטה למעלה, דהיינו מספירת המלכות עד ספירת הכתר. אשר המלכות נעשית המקור לאור החדש הזה, והן הנקראות י' הספירות דאור חוזר. ונקראות כן, להיותן מושפעות ובאות להיפך מסדר המדרגה. כלומר שאינו נמשך והולך מהכלי הזך אל העב, שהמקבל האחרון הוא היותר עב. אלא בהיפך, שנמשך והולך מהכלי העב ביותר, אל זה שאינו עב כל כך, עד שהמקבל האחרון הוא הזך ביותר, וע"כ נקרא שמאיר ממטה למעלה.

 

כל הספירות דאו"ח הבאות בט"ס דאו"י, עוברות דרך המלכות

קד) והנה ענין התכללות הספירות שביארנו למעלה בסדר עשר הספירות דאור ישר, אשר מכח שאין העדר ברוחני, וכל הארה העוברת במקום נשארת בכל שלימותה שם, אפילו אחר שנעתקה למקום שני. שמשום זה נבחן ביציאת עשר ספירות דאור ישר, אשר כל עשר הספירות ישנן בכתר, ותשע בחכמה, ושמונה בבינה, וכו' (כנ"ל אות צ"ט בד"ה ומהמתבאר עש"ה). הרי מאותו הטעם נבחן כדבר הזה, גם בעשר הספירות דאור חוזר [ח"ב תש' קנ"א]. שבהיות שכאן נעשית ספירת המלכות לבחינת המקור אל האור החוזר הזה, הרי נבחן לנו בשביל זה, שכל בחינה של אור חוזר המגיעה לספירות העליונות ממנה, מוכרחה לעבור מקומה של המלכות, שהרי המלכות, היא המוציאה את בחינת האור ההוא, מכח המסך שלה המזדווג עם אור א"ס הפוגש במסך ההוא.

 

כשאו"ח דיסוד עובר דרך המלכות, משאיר שורשו במלכות וכו' עד"ז

קה) ולפיכך כשספירת היסוד מקבלת את האור החוזר שלה מהמלכות, הנה בהכרח שהאור הזה קיבלה המלכות מקודם זה ע"י הזווג עם אור א"ס, ועבר דרך המלכות ובא לספירת היסוד. ונמצא שאור היסוד נמצא גם במלכות וגם ביסוד. ועד"ז בבחינת אור חוזר שמקבל ההוד, שבהכרח קנה מקומו דרך העברה, גם במלכות וגם ביסוד, ויש עתה במלכות שלשה אורות, וביסוד שני אורות, ובהוד אור אחד. ועד"ז, בחינת אור חוזר האחרון שקיבל הכתר, שאז כבר נמצא במלכות עשרה אורות דעשר הספירות דאור חוזר, וביסוד תשעה אורות, ובהוד שמונה אורות וכו' על דרך שנתבאר בעשר ספירות דאור ישר.

 

ע"י ההתכללות האו"ח מדרך העברה,נקבעו ע"ס בכל ספירה וספירה. בכתר יש ט"ס דאו"י, וא' דאו"ח

קו) ולפיכך יצא לנו, שיש עשר ספירות בכל ספירה וספירה מע"ס האמורות, דהיינו בצירוף עם האור החוזר. כלומר, שאור המלכות המקובל בכל ספירה וספירה, הוא המשלים לעשר ספירות. כי בכתר יש תשע ספירות דאור ישר כח"ב חג"ת נה"י, וספירה אחת דאו"ח, שהיא מלכות, להיותה המקבלת האחרונה מע"ס דאור חוזר, כנ"ל. ועל כן אין לו אלא אור אחד מאור חוזר.

 

בחכמה ח' דאו"י, וב' דאו"ח. בבינה ז' דאו"י, וג' דאו"ח

קז) והחכמה יש לה שמונה ספירות דאור ישר שהן חו"ב חג"ת נה"י, וב' ספירות מאו"ח שהן: א', חלק עצמה שקיבלה מאור חוזר של המלכות, שהוא יסוד דאו"ח.והשניה, היא חלק הכתר שעבר דרך בה ושוב לא זז משם, שהיא מלכות דאור חוזר, כנ"ל. והבינה, יש לה שבעה אורות דאור ישר, שהם בינה חג"ת נה"י, וג' ספירות מאור חוזר שהן הוד יסוד מלכות. הוד משל עצמה. יסוד מחלקה של החכמה שעבר דרכה. מלכות מחלק הכתר שעבר דרכה, דהיינו מבינה ולמעלה כנ"ל.

 

בחסד ו' דאו"י, וד' דאו"ח. בגבורה ה' דאו"י וה' דאו"ח. בת"ת ד' דאו"י ו' דאו"ח

קח) והחסד יש לו שש ספירות דאור ישר שהן חג"ת נה"י. וד' ספירות דאור חוזר, שהן מחסד ולמעלה. דהיינו חלקה עצמה שהיא נצח, וחלקי הבינה והחכמה והכתר שהם הוד יסוד ומלכות, שעברו דרכה ונקבעו שם כנ"ל. ועד"ז הגבורה, יש לה חמש ספירות דאור ישר, שהן גבורה תפארת נצח הוד יסוד. וחמש ספירות דאו"ח, שהן מגבורה ולמעלה. דהיינו ד' חלקי כחב"ח שהם נצח הוד יסוד ומלכות, שעברו דרכה, וחלקה עצמה שהוא תפארת דאו"ח. והתפארת יש לו ארבע ספירות דאור ישר שהן מתפארת ולמטה. ושש ספירות דאור חוזר שהן מתפארת ולמעלה. דהיינו ה' חלקי כח"ב חו"ג, שהם תנהי"מ, שעברו דרכו, וחלקו עצמו שהוא גבורה דאו"ח.

 

לשיעורי קבלה נוספים מהרב יוחאי ימיני

לצפייה בסריקת הספר תלמוד עשר הספירות | חלק ב | PDF

לרכישת הספר תלמוד עשר הספירות בביאור הרב ימיני

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל שיעורי הוידיאו שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.