עגלת קניות

close-icon

אין מוצרים בסל הקניות.

ספירת העומר | התפארת שבמלכות | 45 ימים לעומר

להאזנה

יום 45 – ספירת התפארת שבמלכות

היום, לפי סודות הקבלה, נפגשות ספירות התפארת והמלכות. בשיעורים בפנימיות התורה למדנו, שספירת התפארת מובנה יופי, הרמוניה, פארות – כוח צמיחה, ופירות, הבאים מתוך הדבר הנכון. ומה הקשר בין זה להנהגה?

 

יופי, מקורו מהתאמה נכונה בין המרכיבים בכל נושא. היופי שבהנהגה, היא כאשר היא בנויה בצורה מתואמת ומשולבת היטב. יש מבנה ההנהגה "מעילא לתתא", מהנשיא או כל מי שיהיה שעומד בראש, דרך השרים, הפקידים והמשרדים ועד לעם. אם ההיררכיה מתאימה – אזי ההנהגה יפה.

 

חכמים ראו את סדר העבודה הנכונה של נפש האדם, מיוצג בסדר האותיות במילה מל"ך, בראשי תיבות: מוח, לב כבד. מוח = כוחות השכל והחשיבה. לב = כוחות הרגש. כבד = כוחות התאוות. כאשר אדם ממליך את שכלו על רגשותיו ותאוותיו – מתקבל דבר מאוד יפה, אדם שלא נסחף אחרי כל איזה רגש או תאווה חולפת.

 

לעומת זאת מי שספונטני ועובד לפי המזדמן, הרי הוא מופעל בכוח התאוות. לפי סודות הקבלה, הסדר המייצג את ההנהגה שלו הוא אותיות – כל"ם = כבד, לב, מוח. בשיעורים בפנימיות התורה מצאנו, מי שהתנהל לפי "שיטת" כל"ם, שיטה הפוכה משיטת "מל"ך", ומורדת בסדר ומבזה אותו. זהו בלעם, שרצה לקלל את ישראל (ראו פרשת בלק). בעלי התוספות מביאים, שרצה לקלל ברגע אחד את ישראל על ידי שיאמר את המילה "כל"ם" (ראו תלמוד בבלי מסכת ברכות דף ז', א' תוספות ד"ה "שאלמלי"). התנגדותו לישראל הוא משום שראה את הסדר הרוחני-המלכותי המנהל את חייהם, וזה מה שהרגיז אותו, למשל, במראה מחנה ישראל הצנוע (ראו תלמוד בבלי מסכת בבא בתרא דף ס', א' על הפסוק בבמדבר כ"ד, ב' – "וַיִּשָּׂא בִלְעָם אֶת עֵינָיו וַיַּרְא אֶת יִשְׂרָאֵל שֹׁכֵן לִשְׁבָטָיו"). גם השיטה-העצה שלו להשמיד את ישראל, היא בלעורר את תאוותם עד שיהיו שנואים לה' .

 

ונחזור אל המלך והמלכות, ההנהגה, הראויה – תפארת שבמלכות. היופי של האדם הוא כאשר יש בו סדר ומיתאם פנימי בין כוחות הנפש שלו, והוא מקרין את זה החוצה ומנהיג את חייו על פי סדר זה. אדם כזה זוכה שיש לו חן מיוחד הנסוך עליו.

 

סדר ספירת העומר – נוסחים לכל העדות

לשיעורי קבלה נוספים על חג הפסח וימי ספירת העומר

לרכישת ספר 'שער הכוונות על פסח' מהארי ז"ל במחיר מוזל

לחנות הספרים

 

60 אגורות ליום
שיעשו את כל ההבדל!

לחצו כאן לתרומה

הלימוד באתר מוקדש

הירשם לעדכונים

    +