סדר סיבה ומסובב | 40

סדר סיבה ומסובב | הרב שגב רומנו

ביאור מקיף ומעמיק על סדר השתלשלות העולמות הרוחניים, כפי שביאר אדמו"ר הרב יהודה לייב הלוי אשלג זצ"ל מחבר פירוש הסולם על הזוהר הקדוש | בסדרת שיעורים נפלאה, מבאר הרב שלב אחר שלב את יציאת עשר הספירות בדרך קודם ונמשך | כפי בכתב 'בעל הסולם' בספריו 'תלמוד עשר הספירות'.

 

לידה

 

כל תהליך בבריאה, מהספירות העליונות עד לייצור הקטן ביותר עובר תהליך של עיבור הנקרא מוחין. וכל תהליך מתחיל בעיבור, כמו שעצם המציאות של האדם לא קיימת עד לעיבור וגם אז זו מציאות של "בכח" ולא של בפועל ורק אחר כך מתרחש תהליך של לידה, שהעובר יוצא מהרחם, כך גם תהליך התפתחותי בנפש ותהליך של מחשבה – הכל מתחיל בעיבור ורק אחר כך זה בבחינת לידה, כלומר יודעים לצייר את המחשבה בפעול עד שהיא ממש הופכת להיות אותיות של דיבור ואז אדם מבטא את המחשבה החוצה כמו לידה. כמו שהעובר יוצא מהרחם, המחשבה יוצאת כדיבור מהפה, אזי כלי המעשה גומרים.

האדם הוא צלם אלוקים ולכן יש בו את כל התהליכים בפרטי פרטים כמו כל העולמות העליונים.   שאר בעלי החיים, כל אחד מהם, מצייר רק ענף מסוים של שורש מסוים בעולמות העליונים, יש בעל חי שהוא יותר קרוב לחסד ובעל חי המשקף את הגבורה, אבל האדם מורכב מכל העולמות ביחד. באיוב כתוב על אדם "מבשרי אחזה אלוקָ" מפרשים המקובלים שמה שאתה רואה בגוף האדם זה מרמז על העולמות העליונים, והפוך, זה לשתי הצדדים.

יש הקבלה בין כל התהליכים שהאדם עובר לעולמות העליונים. משל של הבעש"ט על כינור קטן המנגן מול כינור גדול וע"י הפריטה בכינור הקטן גלי הקול מרטיטים את מיתרי הכינור הגדול  ופורטים עליו באותו הקצב וכך גם הוא מנגן (זה קורה בכל כלי נגינה בעל מיתרים). כך גם אצלנו, בכל תנועה, דיבור ומחשבה שלנו, ואפילו בכל כוונה ורצון דקים אנחנו מזיזים בעולמות העליונים. במחשבה אנחנו פועלים בעיבור בעליונים, ובדיבור אנחנו פועלים בהולדה של דברים, להוציא אותם לפועל. ובמעשה אנחנו מוצאים אותם בפועל פה למעשה.

בספירות העליונות, כל פרצוף וכל עולם בעיבור מקבלים את כל המדרגות שעתידים לקבל בחינת השראת אין סוף, מחשבת הבריאה. התהליך הבא שמתרחש הוא תהליך של לידה– פירוד בין העובר לאימו.

לידה- מעבר בין עיבור ליניקה. ישנם שלושה שלבים: עיבור יניקה ומוחין.

הלידה זה ההוצאה לפועל של העיבור והיא נחשבת לחלק מהתהליך של היניקה, כי בלידה מתחילה היניקה- מיד שהוא נולד הוא מתחיל לינק, חז"ל רמזו זאת: "נסתם הטבור ונפתח הפה". טבור נוטריקון של אותיות "טוב אור", זאת אומרת מסך שמסיים את האורות (מסך פירושו להחזיר את האור ולקבל אותו בע"מ להשפיעה). נסתם הטבור ונפתח הפה הוא תהליך של התהפכות (מהיפך להיפך), העובר עד עכשיו היה בטל לאימו ולא היה לו כוח משלו, וכשהוא נולד נתהפך היוצרות והוא עכשיו שולט, לפי הקבלה העובר הוא זה שמחיל את התהליך של הלידה בזה שהוא רוצה להיוולד, וזה קורה כשהוא מרגיש את עצמו מספיק חזק וגדול. בלידה הוא כבר קצת עצמאי וזה בחינה של שינוי צורה, כך גם בספירות העליונות. ברוחני אין זמן ואין מקום, וספירות בעלות תכונות זהות הם ספירה אחת, יש להן השוואת צורה, מקום אחד. בלידה מתרחש שינוי צורה והן נפרדות. אומנם שינוי צורה היא ביטוי של יישות, אך היישות חיובית רק שצריך לתקן אותה במסכים- מסך דפה (נפתח הפה נסגר הטבור). המסך עושה את הזיווג עם האור העליון ונעשים כוחות סיום. כך ניתנת לו עצמאות- ע"י שינוי צורה ויציאת הדמים הטמאים, נסגר הטבור, יש לו כוחות סיום משלו, ונפתח הפה כלומר הוא יכול לבטא את עצמו, יש לו ביטוי וזה תהליך של הלידה.

בתהליך של הלידה מיד מתחיל עוד תהליך של הבירור האחרון, עולים חלק מהדמים האחרונים להיות ההזנה של התינוק, היניקה. בשונה מהעיבור בלידה יש בירור רק ע"י סילוק של הדמים הטמאים ויש גם דמי טוהר שעולים להיות חלב אם, להזין את התינוק ולתת לו גדילה.

*[נקרא אור חסדים- חסד זה שאתה מבין שהכל בחסדו ית', שמבין שהכל זה אהבת הבורא, וכשמכניסים את זה לתוך כלים כאלה את האור האלוקי אז לא נפרדים ממנו כי אחרת המלכות כשהיא מקבלת את האור לא באור חוזר, לא באור חסדים אז זה עושה אותה אגואיסטית, מקבלת לעצמה. מרגישה את עצמה בוחרת, שולטת. אדם, נברא, כשהוא מרגיש את עצמו באותו רגע הוא נפרד מהבורא, תלוי בכמות של ההרגשה, לפי ערך היישות שלו ככה הוא מת. נפרד מהבורא. לכן רשעים נקראים מתים, ככל שהוא יוותר רשע הוא יותר מת, ככל שהוא יותר צדיק יותר קרוב לאור יותר חי כי האור זה המקור של החיות, חי החיים, בורא עולם.]

*[אז העיבור זה תהליך של בירור, הבירור הוא בזמן שבירת הכלים, הכלים שנפלו ונשברו, מיתת המלכים, ובעיבור הפרדנו את הטוב מהרע, כל העיבור, עוד קצת טוב ועוד קצת טוב, והרע איפה יוצא? בדם של הלידה. זה דמים טמאים, בדם של הלידה. אז מה קורה בלידה? מצד אחד חז"ל רמזו לנו- נסגר הטבור ונפתח הפה. אז זה גם התהפכות של העובר, העובר עד עכשיו היה בטל כלפי אמא שלו, חז"ל רמזו את זה- "עובר ירך אימו" הוא בטל ומבוטל, אין לו כח משלו,]

 

לעמוד שיעורי הקבלה של הרב שגב רומנו

לרכישת ספר 'מילון הסולם' של הרב שגב רומנו

לשיעורי קבלה וחסידות מכל מרבני המרכז 

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל שיעורי הוידיאו שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.