סדר סיבה ומסובב | 35

סדר סיבה ומסובב | הרב שגב רומנו

ביאור מקיף ומעמיק על סדר השתלשלות העולמות הרוחניים, כפי שביאר אדמו"ר הרב יהודה לייב הלוי אשלג זצ"ל מחבר פירוש הסולם על הזוהר הקדוש | בסדרת שיעורים נפלאה, מבאר הרב שלב אחר שלב את יציאת עשר הספירות בדרך קודם ונמשך | כפי בכתב 'בעל הסולם' בספריו 'תלמוד עשר הספירות'.

 

סיכום כללי קצר על אבא ואמא וישסות

סיבת הבריאה הייתה כדי להיטיב לנבראיו, במקום אחר כתוב שהיא הייתה כדי לגלות פעולותיו, שמותיו וכינויו. שאם אין "עם" אז מי יקרא מלך?! אם אין למי לסלוח למי יקרא רחום וחנון?!

הרמח"ל כותב חידוש עצום שהסיבה העיקרית לבריאה היא באמת ההטבה, ובאמת יש להתבונן שלא כתוב שכשהוא רצה לברוא את העולם [להטיב לנבראיו] הוא צמצם את האור זה לא כתוב, אלא כתוב דווקא שהתפשט אור.

היכן כתוב שהוא צמצם את האור?

כשהוא רצה לגלות פעולותיו שמותיו וכינויו. שמות זה עניין של גדרים. גדר זה גבול, גבורות, דינים. אז כבר יש אמצעי, האמצעי הוא גילוי פעולותיו, שמותיו וכינויו.

ויש את המטרה העיקרית שהיא בעצם להיטיב לנבראיו, המטרה העיקרית להיטיב לנבראיו, מרחיב אותה יותר הרמח"ל בהמשך שההטבה היא הבחירה, לקבל ברצון ובבחירה.

כשאדם מקבל משהו אז אפילו אם הוא מרגיש ש אוהבים אותו מאוד, אבל זה לא על פי רצונו, זאת אומרת שהמשהו לא ניתן לו על פי בחירתו – הוא מרגיש לא שלם.

אפילו אם אדם אוהב לאכול משהו, אבל כופים אותו לאכול זה פחות יענג אותו מאשר אם הוא היה בוחר בעצמו.

כל דרגות ההזדכות הם דרגות משתי כיוונים:

  • עבודה דליבא – עבודת הלב, להפוך להיות מאגואיסט ומקבל לעצמו למשפיע להיות דומה לבורא.

 

  • עבודה דמוחא – עבודת המח, להבין, להאמין, להשיג שבורא עולם "עשה עושה ויעשה לכל המעשים".

 

הקב"ה מלא כל השלמויות הידיעה המוחלטת מה שיקרה עם כל נבראיו עד גמר התיקון לכן שכתוב בכתבי האריז"ל "צמצום" פירושו שהקב"ה הסתיר את השלמות שלו על מנת לגלות את החיסרון, וכן הוא הסתיר את הידיעה שלו על נבראיו שהוא עשה איתם כבר את הכל, כדי שתתאפשר לאדם בחירה, אך הנברא, בעבודתו צריך לבטל את בחירתו כלפי הבורא כדי להזדכך ולעלות למקום האמיתי, שהוא הידיעה של הבורא, ששמה אין לו בחירה.

מהו המרחק הגדול הזה בין הנקודה של הבחירה המוחלטת, הרצון לקבל לעצמו המוחלט הנקרא "העולם הזה" לבין האין סוף ברוך הוא שהוא השלמות ואיחוד בין כל ההפכים, ההטבה השלמה ושבעצם כבר הכל נעשה ובמקום זה אין לאדם בחירה, ובכן מהו המרחק בין שתי הקצוות האלו? אלו הם כל העולמות.

העולמות מחולקים לחמש:

עולם הכתר הנקרא אדם קדמון – כנגד קוצו של י'.

עולם החכמה הנקרא אצילות – כנגד י'.

עולם הבינה הנקרא עולם הבריאה -כנגד ה' ראשונה.

עולם הז"א הנקרא יצירה – כנגד ו.

עולם המלכות הנקרא עשייה – כנגד ה' אחרונה.

זוהי ההוויה הכללית שכוללת את כל העולמות.

 

לעמוד שיעורי הקבלה של הרב שגב רומנו

לרכישת ספר 'מילון הסולם' של הרב שגב רומנו

לשיעורי קבלה וחסידות מכל מרבני המרכז 

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל שיעורי הוידיאו שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.