סדר סיבה ומסובב | 29

סדר סיבה ומסובב | הרב שגב רומנו

ביאור מקיף ומעמיק על סדר השתלשלות העולמות הרוחניים, כפי שביאר אדמו"ר הרב יהודה לייב הלוי אשלג זצ"ל מחבר פירוש הסולם על הזוהר הקדוש | בסדרת שיעורים נפלאה, מבאר הרב שלב אחר שלב את יציאת עשר הספירות בדרך קודם ונמשך | כפי בכתב 'בעל הסולם' בספריו 'תלמוד עשר הספירות'.

 

י״ג מידות הרחמים של אריך

אריך אנפין הוא הפרצוף העיקרי בעולם האצילות, פרצוף שהוא נחשב לבריח המבריח מהקצה אל הקצה כלומר שהוא תופס את כל הקרשים במשכן, זה המשל לפרצוף אריך אנפין שעליו כל הפרצופים נתלים, מה זה אומר שעליו הם נתלים? כולם מקבלים ממנו כולם יונקים ממנו, כל הפרצופים מלבישים על החלקים של אריך אנפין.

 

וכך פרצוף אריך אנפין מתחחלק:

הראש שלו מתחלק לשלוש ראשים:

 

  • גלגלתא.
  • מוחא סתימאה.
  • מוחא דאוירא.

 

קיימים הרבה פרטים בראש של אריך אנפין:

·         הזקן, עתיקא קדישא, יג' מידות של רחמים במובאים בזוהר באידרא רבה ואידרה זוטא והם:

o        מי אל כמוך- התיקון הראשון התיקון מראה לאדם כמה הקדוש ברוך הוא מלך סובל עלבון, כלומר שהקב"ה נותן לאדם את כל כוח החיות כל רגע נתון ואפילו שהאדם יכול להשתמש בבחירה החופשית שלו – בחיות הזאת נגד הבורא כביכול הקב"ה נותן לו. כמשל אדם שיקח למישהו את הכסף שלו ויקנה באותו כסף מלכודת [דברים שיזיקו] לאותו בן אדם שהוא לקח ממנו את הכסף, ממש עלבון. מידה ראשונה שצריך ללמוד מהבורא.

o        נושא עוון – הקב"ה יכול היה להגיד לנו "אתם יכולים עם הבחירה החופשית שלכם לייצר כמה עוונות שאתם רוצים, עוון זה יצור עם חיות, אתה לוקח את החיות שהבורא נתן לך ואתה נותן אותה לעוון ומזה נוצר מלאך, כוח רוחני שלילי, תפרנס אותו אתה. היה בא הכוח שלילי הזה ח"ו נפרע מהבן אדם, מאיפה הוא ניזון, מהחיות של הבן אדם, הקב"ה אומר לו לא! אל תהרוג לי את הבן שלי, נכון הוא טיפש, אבל זה לא אומר שאתה תהרוג אותו, אני אפרנס אותך, כביכול". הקב"ה אומר כביכול "אני לוקח את עלי, בוא נכתוב לך צ'קים, מה אתה מקבל בביט, נעביר לך מה שצריך, זהו, העיקר אל תיגע בבן אדם יותר מידי" קצת נפרע ממנו, אבל אם ח"ו בורא עולם לא היה שומר עלניו, אני לא יודע איך זה היה מסתיים, בטח לא טוב.

יוצא שהקב"ה נושא את העוון שלנו – מפרנס את היצורים שאנחנו יוצרים.

 

o        יכבוש עוונותינו – כלומר לא נותן לעוונות לעלות למעלה לקטרג. משאיר אותם בבי"ע [בריאה יצירה עשיה], ולא נותן לעונות לעלות אצלו ית' לקטרג עלינו, בית דין מיוחד, הקב"ה כביכול סוגר בבית דין את הדלתות ורושם אין כניסה לקטגורים, תקטרגו בחוץ, אתם יכולים לעמוד ברחוב ולצעוק.

o        יכבוש עוונותנו, ותשליך ממצולות ים כל חטאתם, תתן אמת ליעקב – זוכר שאנחנו בנים של יעקב,

o        חסד לאברהם, לא הלכנו עם במידת אמת של יעקב אז לפחות חסד, החסד חינם עניינו של אברהם, חסד לאברהם.

o        אשר נשבעת לאבותינו מימי קדם- תזכור אותו שלפחות שהוא היה תינוק בעריסה הוא בטח היה תמים, נקי, בטח היתה תקופה כזאת, כל בן אדם היה לו נק' שהוא היה מוטל בעריסה, צדיק. תזכור את הנק' הזאת, כי בורא עולם זוכר אותה. אם בורא עולם זוכר אותה, את כל אחד ואחד מאיתנו, ראוי שמי שרוצה להדבק בבורא עולם- ידון לכף זכות ככה את החברים שלו, מאיפה משתלשלים המידות העצומות האלה? זה מהזקן של האריך אנפין, הדיקנא של האריך אנפין.

על הזקן דא"א מלבישים [מרכיבים ומקבלים משם, נמצאים במידה הזאת] אבא ואמא, אבא ואמא עילאין.

בראש שלו יש שלוש מוחות: גלגלתא, מוח סתימאה ומוחא דאווירא.

יש לו דיקנא שמידות הרחמים, יש אבא ואמא ואמר שמלבישים בחיצוניות לאריך אנפין הם פרצוף בפני עצמו, והם מלבישים מהפה של אריך אנפין עד החזה.

מהחזה עד הטבור יש עוד שתי פרצופים: בצד ימין- ישראל סבא, ומצד שמאל תבונה. מהפה עד החזה מתחלק: בצד ימין מלביש אבא, בצד שמאל אמא,

מהחזה עד הטבור מתחלק: מצד ימין ישראל סבא, מצד שמאל תבונה.

תבונה זו המלכות של הבינה, סיום של הבינה, ההוצאה לפועל. מהטבור ולמטה מלבישים פרצופים העיקרים להנהגה שלנו, הנהגת המשפט והצדק שכר ועונש זה זעיר אנפין ונוקבא המכונים יחד זו"ן. הרגלים של האריך אנפין מלבישים בחיצוניות זו"ן (זעיר אנפין נוקבא) בבטן של זעיר אנפין מהטבור עד החזה.

ישראל סבא ותבונה בקיצור- ישסו"ת – ישראל סבא ותבונה.

מעל החזה עד הפה מלביש: מצד ימין אבא, ומצד שמאל אמא וזה יוצא על האזור של הזקן. זעיר אנפין מתפשט מאזור הפה של אריך אנפין עד החזה, הכל האזור של החג"ת [חסד גבורה תפארת]- של האריך אנפין.

 

לסיכום: אריך אנפין מתחלק: חב"ד חג"ת נה"י:

חב"ד [חכמה בינה דעת] הראש: שלוש ראשים של אריך אנפין.

חג"ת [חסד גבורה תפארת], תוך: אבא ואמא וישראל סבא ותבונה

נה"ים [נצח הוד יסוד מלכות], סוף: זעיר אנפין ונוקבא.

כאשר אריך אנפי מחובר לעתיק הם מרכיבים את הכתר ועליהם מלבישים בחיצוניות אבא ואמא ויותר חיצוני ישסו"ת[ישראל סבא ותבונה] ועוד יותר חיצוני זעיר אנפין ונוקבא.

יוצא שכל פרצופי האצילות מלבישים על אריך אנפין.

פישרוש המילה אריך אנפין הוא ארוך הפנים, פנים פירושו חכמה מלשון חכמת אדם תאיר פניו, וזה אומר שבא"א החכמה עוצמתית – יש את עצם החכמה.

·         יש להקשות, אם א"א הוא פרצוף החכמה, מהו פרצוף אבא? הרי אמרנו שאבא זה חכמה?! ואמא זה בינה? תשובה:אבא זה לא פרצוף החכמה, אלא אבא זה חכמה שבבינה.

ובכן, עיקר של הכתר זה עתיק, חצי אחרון של הכתר אריך החכמה קו החכמה אצל אריך אנפין כי אמרנו מצד המתקן אריך אנפין הוא החכמה, מצד מקבל התיקון.

א"א מורכב מזכר ונקבה: הזכר דא"א הוא חכמה של אריך אנפין והנקבה היא חצי תחתון של הכתר.

והזכר מתקן ומאיר לנקבה. עתיק לקח את החצי כתר העליון.

 

לעמוד שיעורי הקבלה של הרב שגב רומנו

לרכישת ספר 'מילון הסולם' של הרב שגב רומנו

לשיעורי קבלה וחסידות מכל מרבני המרכז 

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל שיעורי הוידיאו שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.