סדר סיבה ומסובב | 23א

סדר סיבה ומסובב | הרב שגב רומנו

ביאור מקיף ומעמיק על סדר השתלשלות העולמות הרוחניים, כפי שביאר אדמו"ר הרב יהודה לייב הלוי אשלג זצ"ל מחבר פירוש הסולם על הזוהר הקדוש | בסדרת שיעורים נפלאה, מבאר הרב שלב אחר שלב את יציאת עשר הספירות בדרך קודם ונמשך | כפי בכתב 'בעל הסולם' בספריו 'תלמוד עשר הספירות'.

 

תיקון התת מודע | סיכום

מי המברר ואיך מבררים?

לאחר השבירה נשאר מציאות של עולם שבור, תהו ובהו, שלב ראשון צריך להפריד את הטוב מתוך הרע. כך גם בנפש כאשר האדם רוצה לבנות משהו מעולם שבור בנפש שלו, מתהליך שבור, שלב ראשון צריך לעשות בירור.

מה זה אומר בירור?

להעמיד את הדברים על הדיוק, לראות עד כמה באמת הדבר שבור. כי לפעמים האדם יוצא מפרופורציה, האדם מתייאש, נותן למצב ערך של כביכול שבור במאה אחוז, אבל באמת זה לא נכון, באמת זה שבור רק עשרים אחוז. מדוע לשבור את הכל? כי גם אם זה שבור חמישים זה עדין לא מאה.

אם כן השלב הראשון הוא בירור עד כמה הדר שבור. מה הפער מהמציאות המתוקנת, איך האדם יכול להוביל את זה למציאות המתוקנת?

לאחר הבירור עכשיו אפשר גם לתקן, לשים את הדברים במקומם, ניתן ליישם, יכול להוציא לפועל. אם אין בירור אז לא ניתן ליישם את התיקון, קודם כל יש בירור, "הערכת מצב" אדם צריך לשבת ולהעריך את המצב מבחינה מציאותית, לא לערב את הרגש.

משום שהרגשות מגיעים מהמקומות הנמוכים בנפש. מהנפש הבהמית, האדם צריך לשלוט בה ע"י האדם שבתוכו, לא ח"ו לתת לנפש הבהמית, לתת מודע להוביל ולשלוט על המודע.

האדם צריך להיות מנוהל ע"י העל מודע, הנשמה. החלקים הגבוהים של האדם שהם ישלטו במודע, ברוח. והרוח תתקן את התת מודע.

איך זה נכנס?

העולמות, אני חוזר עליהם בגדול: כללים: עולם הראשון: א"ק – אדם קדמון, כתר. בתהליך של בין היציאה של העולם הנקודים לבין הברודים, שזה עולם התיקון, שם זה שבירת הכלים.

העולם שהוא עולם השכר, יצא ראשון, עולם מושלם, זה עולם הכתר, אחר כך משתלשל ממנו עולם הנקודים, מכונה גם שבירת הכלים. העולמות שנחרבו, עולם התוהו, ואחריו בא עולם התיקון, עולם התיקון עצמו מחולק לארבע עולמות – אצילות שהוא עיקר המתקן, את מי? את המלכים, את המידות שנשברו ונפלו לעולמות בי"ע [ר"ת בריאה יצירה עשייה]. עולם האצילות הוא עולם המכונה מ"ה.

מ"ה גמט' אדם והוא מתקן את עולם הנקודים המכונה ב"ן

ב"ן גמ' בהמה. זה אומר הנפש האלוקית, יותר נכון, הרוח שהיא שייכת למ"ה לתפארת, לעולם האצילות, מתקן את הנפש הבהמית.

קיימים כמה חלקים לנשמה: נפש רוח נשמה חיה יחידה. עיקר האדם שבאדם זו הנקודה של הרוח, מהם החלקים של היצרים הנמוכים, תת מודע הנפש הבהמית? זה נפש, זה ב"ן, גמ' בהמה. זה בחינת הבהמה – הנפש הבהמית. האדם שבנו צריך לתקן את הנפש הבהמית, ככה גם בעולמות, זה משתלשל מהעולמות זה בא מהעולמות, שעולם האצילות יצא, הוא בא לתקן ע"י הזכות שבו ע"י החלקים הזכים שלא נשברו, אצילות לקח את כל הנקודות המתוקנות ובנה מהם את עולם האצילות. ממנו הוא יתקן את העולמות של בריאה ששם נפלו כל הראשים של כל המלכים, זה אומר שבבריאה התיקון הוא מחשבה, ראש, מחשבה.

תיקון הדיבור, שדיבור מבטא את הרגש שלנו שזה עולם היצירה, יצרים. ויש תיקון מעשי, עשייה רגלים. המלכים נפלו ראש תוך סוף,

הראש לבריאה, לכן בבריאה מתקנים את המחשבה.

תוך ליצירה ולכן ביצירה מתקנים את היצרים שמתבטא בדיבור.

והסוף הרגלים לעשיה, ולכן בעשיה מתקנים את החלקים הכי קשים לתיקון, רגליים מלשון הרגלים זה היצירים הכי נמוכים. למעשה בדרך התיקון האדם מתחיל הפוך. בהתחלה מתחיל לברר את העשייה, לברר את המעשים שלו לבדוק למה הוא עושה? איך הוא עושה? והכי חשוב בירור של העשייה זה לדעת שבורא עולמים בסופו של דבר הוא עשה עושה ויעשה לכל המעשים.

בשלב הזה הבירור והתיקון נעשה ע"י עולם האצילות הנקרא מ"ה שמתקן את הב"ן.

העולם הראשון שיצא נקרא אדם קדמון, יצא פרצוף ראשון – כתר גלגלתא, הפרצוף השני חכמה נקרא ע"ב, פרצוף השני נקרא בינה, נקרא ס"ג, הפרצוף השלישי שייך לתפארת, היה צריך לצאת שם עולם הנקודים, אך עולם הנקודים נשבר – תהו, חורבן העולמות, זאת אומרת שהתפארת נשברה, אז בא תפארת המתוקנת בעולם האצילות, המ"ה החדש נקרא ומתקן את המ"ה הישן שהתחלף לו השם הוא נקרא עכשיו ב"ן.

מ"ה חדש עולם האצילות ומתקן את הב"ן וזה נקרא אדם שהוא מ"ה שמתקן את הבהמה שהוא ב"ן כי המלכים עשו מעשה בהמה, כי לרצות לקבל ע"מ לקבל, "אנא אמלוך" זה מעשה בהמה, הבהמה רואה רק את עצמה, היא לא רואה את הסביבה שלה, אין אצל הבהמה השתתפות בצער החבר או לחשוב על חדשות בניו זילנד, זה לא מעניין את הבהמה מה קורה בשאר העולם, מעניין אותה רק הארבע אמות שלהם. האדם מתקן את הבהמה. הרוח מתקנת את הנפש, המודע מתקן את התת מודע וזה עיקר התיקון זה להכניס מודעות לכל דבר, שעיקר המודעות היא לדעת שבורא עולם עשה עושה ויעשה לכל המעשים זה עיקר התיקון. כמו שהתמצית של התורה היא "ואהבת לרעך כמוך", התמצית של פנימיות התורה היא ש"אין עוד מלבדו".

אם אין עוד מלבדו ממילא יש רק אחד יחיד ומיוחד, עשה עושה ויעשה לכל המעשים.

 

לעמוד שיעורי הקבלה של הרב שגב רומנו

לרכישת ספר 'מילון הסולם' של הרב שגב רומנו

לשיעורי קבלה וחסידות מכל מרבני המרכז 

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל שיעורי הוידיאו שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.