סדר סיבה ומסובב | 2א

להאזנה

סדר סיבה ומסובב | הרב שגב רומנו

ביאור מקיף ומעמיק על סדר השתלשלות העולמות הרוחניים, כפי שביאר אדמו"ר הרב יהודה לייב הלוי אשלג זצ"ל מחבר פירוש הסולם על הזוהר הקדוש | בסדרת שיעורים נפלאה, מבאר הרב שלב אחר שלב את יציאת עשר הספירות בדרך קודם ונמשך | כפי בכתב 'בעל הסולם' בספריו 'תלמוד עשר הספירות'.

 

סיכום על המסך והקו

הקו הוא התפשטות או"ס ב"ה לתוך החלל דרך המסך. המסך הוא כוח התגברות לא לקבל את האור לעצמי, לא לייחס אותו ליישות הנפרדת – לנברא, אלא להשאיר אותו בצורה של אור, ונשתמש בשלוש שפות ) בעל הסולם, הרמח"ל והאדמו"ר הזקן).

א. כשהנברא מבין שהכל בכוח הבורא, לא מייחס את הכח לעצמו ליישות שלו ואז הוא מבטל את הכוחי ועוצם ידי הוא מחזיר מיש לאין, חוזר להיות אין סופי וכך האור מתלבש, בנברא האור אין סוף לא מתנתק ומוגבל ביישות, אלא נשאר בחינת אין סוף. כל עוד הנברא מקבל בישות הוא עושה סוף לאור כי ישות היא סוף אבל האור הוא אין סופי ולכן חייב לבטל את היישות וכך נשאר האור בתוך הנברא בלי להפרד

ב. כשהנברא מבין שהבורא יתברך הוא עשה עושה ויעשה לכל המעשים וזה לא הבחירה המנותקת של הנברא, אלא זה הבחירה המיוחדת של השם שכוונה זו אז הוא מחזיר ומייחד את הבחירה לה' וכך האור נשאר אור אין סופי, אבל כשהוא בוחר לעצמו הוא מנותק מהבורא.

ג. כשהוא מקבל את האור ע"מ להשפיע הנברא הנברא נדבר בבורא כי אז כמו שהאור הוא רק בנתינה אז גם הכלי עכשיו מקבל את האור רק בצורה של השפעה ונתינה, נתינה לבריאה, נחת רוח לבורא, ולכן זה נקרא שהוא מחזיר את האור לשורשו כי השורש הוא א"ס ושם יש רק נתינה וצורת קבלה זו נקרא אור חוזר.

נחזור על המושג מסך – כוח התגברות לא לקבל את האור לעצמנו. הנטייה הטבעית שלנו היא לקבל אותו לתוך הכלי קבלה שלנו בבחירה החופשית שלנו ואז זה מגביל אותנו באגואיזם – יישות נפרדת.

להחזיר את האור לשורשו – זה אומר לייחס אותו לבורא כלומר ביטול היש, רצון לקבל ע"מ להשפיע. וזה עצמו הקו. הקו של האור אין סוף שהתפשט לתוך החלל יכול להשתלשל רק ע"י מסך כלומר לצמצם את האור ולייחסו לבורא. המסך נולד בעקבות הצמצום.

שיעור קודם למדנו על הצמצום שהמשמעות היא פינה מקום לנבראים "סילק את האור לצדדים", וכדי לקבל את האור מהאין סוף בצורה מתוקנת. תיקן את עצמו במסך כוח התגברות – לקבל ע"מ להשפיע, אור חוזר – המסך עשה אור חוזר, וצורת הקבלה ע"ע מסך ואור חוזר היא נקרא צינור והאור שעובר דרך הצינור נקרא קו.

 

לעמוד שיעורי הקבלה של הרב שגב רומנו

לרכישת ספר 'מילון הסולם' של הרב שגב רומנו

לשיעורי קבלה וחסידות מכל מרבני המרכז 

הישארו מעודכנים

הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל המאמרים שלנו    loader

    תרומה