סדר סיבה ומסובב | 15

סדר סיבה ומסובב | הרב שגב רומנו

ביאור מקיף ומעמיק על סדר השתלשלות העולמות הרוחניים, כפי שביאר אדמו"ר הרב יהודה לייב הלוי אשלג זצ"ל מחבר פירוש הסולם על הזוהר הקדוש | בסדרת שיעורים נפלאה, מבאר הרב שלב אחר שלב את יציאת עשר הספירות בדרך קודם ונמשך | כפי בכתב 'בעל הסולם' בספריו 'תלמוד עשר הספירות'.

 

אופי הפרצופים

על מנת להבין את שבירת הכלים צריך להבין את שיתוף מידת הרחמים בדין מה שמכונה אצל הרב אשלג צמצום שני.

שמות הפרצופים והאופי שלהם בקצרה: פרצוף הכתר מכונה גם גלגלתא הוא הפרצוף מבטא את עניין השראת אין סוף במדרגה.

כתר זה גם עניין של מקיף, להכתיר מישהו, "להכתיר את הכפר, לכתר את הכפר" זה להקיף אותו, הכתר נקרא מקיף כי הוא כולל את כל המציאות של כל הפרצופים בצורה מאוד שורשית, כמו במשל של קוצו של יוד שהוא כולל את כל האותיות, כל האותיות מתחילות בקוצו של יוד, מצד שני קוצו של יוד אי אפשר להבין ממנו כלום, אי אפשר לקרוא, שאדם כותב קוצו של יוד אי אפשר להבין למה הוא התכוון, כי זה יכול להיות כל האותיות.

כאשר כתוב י' אני יודע שזה י', למרות שגם י' היא התחלה של כל האותיות, אבל כבר כתוב משהו זה כבר פרצוף החכמה, פרצוף החכמה נקרא י' של שם הוויה הוא נקרא בפרצופים ע"ב ובעולמות נקרא אצילות. מעולם זה נאצלים כולם, "כולם בחכמה עשית". הכתר הוא מאין שורש של שורש של הכל, הכל בצורה אין סופית, כתר זה צורת אין סוף.

חכמה זה כבר צורה של השפע, בורא עולם רצה להיטיב לנבראיו, כתוב שהסיבה לבריאה הייתה הקב"ה רצה להיטיב לנבראיו. מה היא ההטבה? החכמה, החכמה היא החיות, "החכמה תחייה את בעליה". בחכמה כותב הרמח"ל היא הבחירה, הבחירה חופשית קשורה מאוד בחיים. ובחרת בחיים. אדם מרגיש חי שהוא בוחר, שרוצים לצמצם מישהו, לוקחים לו את חופש הבחירה.

אדם הכי מפחד שיקחו לו את הבחירה. זה סוג של מוות. הבחירה שבורא עולם רצה לתת לנו היא הבחירה בדרגות הכי גבוהות. שותפים במעשה בראשית. אי אפשר להרחיב פה את המילים, דברים מאוד גבוהים.

צריך לזכור שהחכמה זה השיתוף להיות שותפים עם הבורא כל השפע. בחירה חופשית.

 

בינה זו הבחינה של האמא, בחינה של החסדים, בינה זה השלב שהנברא מרגיש- שהוא כבר לא בכתר שהוא לא חלק מהבורא, חלק מאור אין סוף, אני כבר הולך לקבל את השפע, יש את השפע שהוא החכמה הנברא הולך להיות מקבל. והוא לא רוצה! הוא רוצה להידבק בשורש. זה השלב של בינה, חפצה בחסדים רוצה להידבק בחזרה בכתר, אבל דווקא הפוך על הפוך- בגלל שיש לה רצון עצמי אז פה נוצר ה"אני", "אני בינה לי גבורה". גבורה מתחילה להיות בבינה , הדינים מתחילים בבינה. מה הבחירה? שהיא עושה הרי אי אפשר לחיות בלי אור ושפע, אז היא מסכימה שסופה לקבל רק כדי חיות.

וזה נקרא זעיר אנפין, אנפין זה פנים "חכמת אדם תאיר פניו" זו החכמה, אבל זעיר– קצת, הארת חכמה לא כל החכמה. זה נקרא זעיר אנפין, זה פרצוף שרוצה מעט חכמה, כמובן עיקרו של ז"א בא מהבינה לכן עיקרו חסדים. והיות ועיקרו חסדים, הספירות שלו נקראות חסדים, הספירה הראשונה שלו נקראת חסד.

המלכות היא כלי קבלה שלם. אחרי שהנברא טעם את המעט שיש בזעיר אנפין רוצה לקבל את הכל, כאן נוצר נברא שלם. זה המלכות. הרצון לקבל הגדול ובחירה זה נקרא הבחירה החופשית, מלכות, שררה הוא רוצה לשלוט, כמובן שזה בקדושה אז הוא ממליך את השם ית' על עצמו, ממליך את השם ית' על כל העולם כולו, אבל ח"ו שהוא משתמש עם המלכות של השם ית' לעצמו אז זה, האגואיזם הכי גדול, הרצון לקבל הכי גדול לעצמו וזה בעצם החמש ספירות חמש פרצופים.

 

לעמוד שיעורי הקבלה של הרב שגב רומנו

לרכישת ספר 'מילון הסולם' של הרב שגב רומנו

לשיעורי קבלה וחסידות מכל מרבני המרכז 

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל שיעורי הוידיאו שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.