עגלת קניות

close-icon

אין מוצרים בסל הקניות.

הזמנה מינימלית 300, סכום ההזמנה הנוכחי שלך הוא 0.00

כוונות התפילה

סרוק לתרומה

באדיבות עמותת סולם יהודה ללימוד קבלה חסידית בראשות הרב שקד אליהו פנחס שליט"א

כוונות התפילה

להאזנה

כוונות התפילה בתורת אשלג

 

על פי הכתוב במסכת אבות, כי על שלושת דברים העולם עומד על התורה התפילה ועל גמילות חסדים נשכיל ונדבר היום על חשיבות עניין התפילה. כידוע התפילה מקושרת ללב כפי שנהוג לאמר ‘משאלת לב’, מה ששואל הלב היינו מה שרוצה הלב זוהי תפילת האדם. וכותב רבי נחמן מברסלב כי רק על ידי התפילה ניתן להוציא את הרצון שלנו מהכח אל הפועל.

 

עוד כותב בעל הסולם באגרות קודש כי על האדם להתפלל להיות בדבקות כל העת ועף על פי  שבדרך כלל להתפלל על דבר כזה אין זו מדרגת כל אדם. שהרי טבע האדם שמתפלל על צרות היום יום – אך משום שהתפילה היא לא בגדר הטבע אלא עולה מעל המסגרת הרגילה שלנו כך יש לנו לבקש דברים מעל הטבע והרגילות.

 

בתורת החסידות מסובר כי באמצעות התפילה ניתנת לאדם אפשרות לפריצת גבולות. משום שבשיגרה אנו פועלים על פי הגבולות הטבעיים האנושיים ועל פי חוקי הטבע. אך בתפילה אנו פועלים ביציאה ממקום האנושי למקום האלוקי, בעצם בתפילה יש לנו גישה להפעלת לוח הבקרה האלוקי, שהרי אנו מתפללים לבורא הבלתי מוגבל ועל כן משם מסוגלת לבוא ישועה שאינה מוגבלת בשום צורה.

 

בנוסף שואל המהר”ל על עניין התפילה שאם הקב”ה גזר גזרה רעה על האדם, מדוע האדם מבקש לבטלה שהרי הגזרה היא הדבר הטוב ביותר מאת ה’. הקב”ה עשה משפט צדק וזה מה שמגיע לאדם. ועונה כי התפילה מעלה את האדם ומרוממת אותו מכל הבחינות ועל כן האדם היוצא מהתפילה אינו אותו אדם שנגזרה עליו הגזרה אלא אדם טוב יותר, ובכך יכולה להתקבל התפילה ולהתבטל הגזרה.

 

על מנת שהתפילה תעלה כראוי ישנם ארבעה תנאי יסוד לתפילה נכונה:

 

תנאי 1: ריקון עצמי

עלינו לראות, להאמין ולחוש את כח התפילה ולהיות בתפילה כל היום מתוך לב שבור. כי רק כשהאדם מיואש מכוחות עצמו אז נוצרת תפילה אמיתית לדרישת ישועה מה’ אשר מתקבלת באמת.

 

תנאי 2: לבקש דבר הנצרך באמת!

כאשר האדם הוא בחינת עני וכלי חסר אזי אז יש תפילה שעושה פירות. וזהו שכתוב ‘כל הקובע מקום לתפילתו..’ שהכוונה היא שיש לו חיסרון קבוע שבוער לו תמיד – זה נקרא קובע מקום לתפילתו שיש לו תפילה קבועה! שאז נבחן אותו בעל תפילה כאברהם שעמד בכל הניסיונות. שכוונת הכותב ‘עמד’ היא שאמר בקביעות: “אני יודע שהקב”ה יכול להקים אותי להרים אותי” וזהו כחיסרון שהוא דבר קבוע. ורק כאשר יש קביעות בתפילה האדם יראה ישועות!

 

תנאי 3: לדעת כי ה’ הוא כאב ורוצה להיטיב לי

זהו בסיס חשוב והנחת יסוד לכל תפילה אמתית, כי אם האדם לא יאמין באמת ובלב שלם כי הבורא רוצה את טובתו אזי מדוע שיבקש באמת ובלב שלם?

 

תנאי 4: להבין כי ה’ הוא מלך בלתי מובל למלא תפילתי

חשוב להבין את כי לבורא לא חסר כסף או בריאות או כל דבר שנצרך לנו והוא מסוגל ובאמת גם משפיע לנו כל טוב בכל עת ללא שום הגבלה.

 

עוד שתי נקודות בעניין התפילה:

יש לעשות את התפילה כ’תפילת רבים’, זאת אומרת שיש להתחיל ממקום פרטי דרך החיסרון האישי שלנו, ואז ולקחת אותה לתפילה על כלל עם ישראל על הרבים וזוהי תפילה נחשבת שלא חוזרת ריקה.  ולסיום כותב הזוהר שיש לסיים את התפילה עם התחושה שתפילתנו התקבלה, ובברכת ‘שים שלום’ שמבקשים שוב אחדות מרק ממדרגת האחדות יכול לרדת השפע לכל העולם.

 

כתיבה ועריכה לשונית : הרב שקד אליהו פנחס | מרצה לחכמת הקבלה | יו”ר ומייסד מרכז סולם יהודה

לחנות הספרים

 

60 אגורות ליום
שיעשו את כל ההבדל!

לחצו כאן לתרומה

הלימוד באתר מוקדש

הרשמה לאתר
תכני האתר המלאים נפתחים רק לגולשים רשומים (הרשמה בחינם!)
להמשך גלישה יש לבצע הרשמה אותה ניתן לבטל בכל עת.
הרשמה
+