עגלת קניות

close-icon

אין מוצרים בסל הקניות.

מתן תורה | א-ב

להאזנה

מאמר מתן תורה מאת בעל הסולם | מאת הרב יהודה לייב הלוי אשלג זצ"ל

לימוד מאמר מתן תורה מאפשר הצצה והבנה בהשקפת המקובל על מטרת החיים ויישומה, מהו מבנה האשיות שלנו ומה גורם לנו ייסורים ותענוג וכיצד לימוד תורה קיום מצוות מסוגלים לעזור לנו בהגשמת עצמנו.

 

בפתיחת המאמר מתחבט בעל הסולם בדברי רבי עקיבא שאמר כי 'ואהבת לרעך כמוך זה כלל גדול בתורה' הכולל בתוכו את כל שאר התרי"ב מצוות – וכיצד ייתכן הדבר שהרי רוב המצוות הן מצוות שבין אדם למקום ומה הקשר בניהם למצוות שבין אדם לחברו?

 

מקורות: מאמר מתן תורה | אותיות א-ב

"ואהבת לרעך כמוך" (ויקרא יט, יח) "רבי עקיבא אומר זה כלל גדול בתורה" (בראשית רבה כד, ח; ירושלמי נדרים ט, ד)

גדרה של מצות ואהבת לרעך כמוך

א. מאמר חז"ל הזה אומר לנו בארוני: כי מלת "כלל" יורה על סכום של פרטים שמבין השתתפותם יחד הועמד אותו הכלל. נמצא כשהוא אומר על המצווה של "ואהבת לרעך כמוך" שהוא כלל גדול בתורה, הנה עלינו להבין ששאר תרי"ב המצוות שבתורה עם כל המקראות שבתוכה אינם לא פחות ולא יותר רק סכום הפרטים המוכנסים ומותנים בהמצוה האחת הזאת של "ואהבת לרעך כמוך". שאין אלו אלא דברים מתמיהים, כי זהו יצדק במצוות שבין אדם לחבירו, אולם איך יכולה אותה המצוה האחת להכיל ולכלכל בתוכה את כל המצוות שבין אדם למקום, שהן עקרי התורה ורוב מנין ובנין שלה.

ב. ואם עוד אפשר לנו להתיגע ולמצוא איזה דרך איך שהוא ליישב דבריהם שבכאן, הנה ערוך לעינינו מאמר שני עוד יותר בולט (שבת לא, א), באותו הגר שבא לפני הלל ואמר לו "למדני כל התורה כולה כשאני עומד על רגל אחת, ואמר לו כל מה דעלך סני לחברך לא תעביד, (התרגום של ואהבת לרעך כמוך) ואידך, פירושא הוא, זיל גמור", הרי לפנינו הלכה ברורה, אשר אין לנו שום העדפה בכל התרי"ב מצוות ובכל המקראות שבתורה על המצוה האחת של ואהבת לרעך כמוך, כיון שאינם באים לנו רק כדי לפרש ולאפשר לנו לקיים מצות אהבת זולתו על היכנה, שהרי אומר בפירוש "ואידך פירושא הוא זיל גמור", דהיינו שכל שאר התורה הם פירוש של המצוה האחת הזאת, שאי אפשר לגמור מצות ואהבת לרעך כמוך זולתם.

 

הרב שקד אליהו פנחס | מייסד מרכז סולם יהודה | ללימודי קבלה וחסידות

לקריאת המאמר 'מתן תורה' מהרב יהודה לייב אשלג בקובץ PDF

לרכישת הספר 'מתן תורה' | מאמרים מבעל הסולם

לקריינות ושמיעת מאמר מתן תורה באודיו

לחנות הספרים

 

60 אגורות ליום
שיעשו את כל ההבדל!

לחצו כאן לתרומה

הלימוד באתר מוקדש

הירשם לעדכונים

    +