תע"ס היומי | עמוד פב

להאזנה

תלמוד עשר הספירות | עמוד פב

תלמוד עשר הספירות | חלק ב | הסתכלות פנימית

אותיות קלג – קלו | שיעור בתע"ס עמוד יומי

 

קלג) אמנם אם נקיש הענף לשורשו אשר בעולמות העליונים, שע"פ רוב הענינים קרובים זה לזה, אנו מוצאים שב' הסברות האלו אינן נכונות. ואפשר לומר גם כאן, שכל כדור וכדור יש לו כח המשכה וכח הדוחה המורכבים זב"ז. דהיינו, שיש שם כח עביות, שהוא כח המשכה, להמשיך בתוכו כל מה שמחוצה לו. וכנגדו יש לו כח קשיות, שהוא דוחה ממנו כל גוף חיצוני מלהכנס לתוכו. ולפיכך, כל המשכה, הוא ודאי מכח הנקודה המרכזית שבפנימיותה, כי שם שורה כח המשכה שבה, כי נקודה המרכזית היא עבה יותר מכל הכדור, ולפיכך מושכת אליה כל הנמצא בתוך החלל ההקפי המונח תחת כח פעולתה ושליטתה.

 

קלד) ועכ"ז אינה מושכת הדבר עד לבלוע אותו, כמו שהיה מחויב להיות מבחינת כח המשכה שלה בלבד, אלא באותו רגע שהדבר הנמשך נוגע בקליפתה החיצוני, תיכף מתעורר כח הדוחה השורה בקליפתה, שהיא הקשיות, ומדחה אותה בחזרה למעלה.

 

קלה) ונמצא שהדבר שמשכה אליה, בא לידי קבלה,ולא באופן המשכתה, אלא באופן אחר. כי נפסק באמצע הדרך מחמת כח הקשיות והדוחה המעכבו על דרכו, כמבואר. הרי שזווג והכאה פועלים כאן יחד. אשר הזווג הוא המושך, והקשיות הוא הדוחה, שמתוך כך מקבלת אותו עליה ואינה בולעת אותו חיים לבטנה. באופן, שאפשר לומר אשר עיקר כלי קבלה, הוא כח הדוחה שבה, שמקבל אותו ומחזיק אותו כראוי להיות, שלולא כח הדוחה, היה נבלע בתוכה חיים שאולה.

 

קלו) גם תראה, שהמושך והדוחה שקולים המה יחד כב' טפות מים, במדת גבורתם. כי אם היה כח המושך מרובה מעט מכח הדוחה, הרי לא היה שום אפשרות להתנועע עליה, כי היה המתנועע נדבק בה כמו ברזל באבן השואבת. ואם היה כח הדוחה במרובה משהו, היו כל היקום מרקדים עליה ולא יכלו לנגוע בה. הרי ששקולים המה.

 

קלז) ועד"ז תבין היטב ענין זווג דהכאההנוהג בהעליונים. אשר אע"פ שהזווג וההכאההם ב' הפכים, מ"מ משתתפים בשליטה אחת, בבת אחת, בזמן אחד, אלא בב' מקומות, שהן העביות והקשיות כנ"ל. וזכור זה לכל ההמשך בחכמה זאת.

 

לשיעורי קבלה נוספים מהרב יוחאי ימיני

לצפייה בסריקת הספר תלמוד עשר הספירות | חלק ב | PDF

לרכישת הספר תלמוד עשר הספירות בביאור הרב ימיני

 

 

הישארו מעודכנים

הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל המאמרים שלנו    loader

    תרומה