עגלת קניות

close-icon

אין מוצרים בסל הקניות.

ההתפעלות מהאור כמקור האושר

ההתפעלות מהאור כמקור האושר

להאזנה

התפעלות הכלי מהאור | מקור התענוג והייסורים

 

כידוע שאצל הבורא אין שינויים, אם כן איך יובן הכתוב בחז"ל כי 'בתחילה ברא את העולם במידת הרחמים ואחר כך עמד ושיתף איתה מידת הרחמים'? האם הבורא התחרט ושינה את דרכיו? את הדבר ניתן להבין על על פי כתבי בעל הסולם ובביאורו של שפת הענפים; כי המילה 'תחילה' מסמלת סיבה והמילה 'אחר כך' מסמלת את המסובב או במילים אחרות ניתן לאמר כי תחילה ואחר כך הם אור וכלי.

 

ובאם נשאל האם באור המתפשט מהבורא יש שינוי כמובן שלא! אז איך אנו רואים שינויים בעולם ובהנהגות שונות של הבורא יתברך? אלא הפתרון הוא כי כל פעם על פי שינוי הכלי מתגלה האור באופן שונה, ויותר מדויק נאמר כי לא בכלי יש את השינוי אלא באופן התפעלות הכלי מהאור. וכן בעניין הרצון המהווה את הכלי של הנבראים יש לדעת כי הוא נקודה רוחנית המנהיגה שינויים גם בעולמות הרוחניים, ועל כן השינוי של הכלי או השינוי בחיבור בין האור לכלי היינו ההתפעלויות השונות של הכלי מהאור הוא הדבר שמשתנה ולא הבורא.

 

אומרים המקובלים שיש צורות ונקודות קשר רבות ושונות בין הנברא ובורא ובכל נקודה יש התפעלות שונה לכלי. וכך בעולם העשייה למשל האור מושפע דרך הטבע, ועל כן אנו רואים כי הקשר בנינו לבין הבורא נבחן בד"כ שאת כל השפע אנו רוצים לקבל דרך הטבע ואף יכול האדם החי  בעולמנו ובמדרגה זו של עולם העשייה בלבד לטעות ולחשוב כי לטבע כח בפני עצמו.

 

ואף על פי שהאור משפיע ללא גבול, רק על ידי צורת ההתפעלות של הכלי כך הוא מרגיש את טיב האור. וזוהי הסיבה האמיתית שאנו מרגישים מוגבלים וחסרים בחיינו. אם נכנס לעומק אין באמת ייסורים מהשם אלא הכל מושפע טוב מאת ה' ורק כשאדם יבטל את האנוכיות שבו יזכה לראות את הדבר של חוסר הגבלת הנתינה האלוקית ויחווה אושר ותענוג אין סופי.

 

באם נחזור לשאלה ששאלנו בתחילה איך כתוב 'בתחילה ברא את העולם במידת הרחמים ואחר כך עמד ושיתף איתה את מידת הרחמים' הכוונה היא כי ה'סיבה' לכל השפע המתגלה היא ה'בתחילה' שיצר את הדין ההגבלה אלו הכלים בהם נוכל להכיל את האור – להתפעל מהאור ורק 'אחר כך' היינו ה'מסובב' מכך יכל התגלות האור ויכלו הכלים הללו היינו הרצונות של האדם להתפעל מהאור, הטוב והשפע האלוקי. וזהו עניין סיבה ומסובב או אור וכלי בדרך חכמת הקבלה.

 

כתיבה ועריכה לשונית : הרב שקד אליהו פנחס | מרצה לחכמת הקבלה | יו"ר ומייסד מרכז סולם יהודה

 

 

 

 

לחנות הספרים

 

60 אגורות ליום
שיעשו את כל ההבדל!

לחצו כאן לתרומה

הלימוד באתר מוקדש

הירשם לעדכונים

    +