עגלת קניות

close-icon

אין מוצרים בסל הקניות.

שחרית | ברכת כהנים | א

להאזנה

ברכת כהנים נאמרת בתפילת עמידה של שחרית בחזרת שליח ציבור לאחר ברכת ההודאה. כמו"כ ברכה זו מפורשת בתורה ונאמרת גם בסיום ברכות השחר. השיעור עוסק במשמעות הברכה ע"פ פנמיות התורה בדרך בעה"ס זיע"א

נשאלת השאלה, מדוע משמעותן של מילות הברכה כפולות? כלומר "יברכך ה'.. וישמרך.. לכאורה, ברכת ה' ללא תוספת הכפילות של המילה "וישמרך" מספקת ומיתרת את הצורך בברכה נוספת שכן ברכת ה' די בה כדי לברך את האדם בכל המצטרך..! וכן כפילות זו חוזרת על עצמה בכל שלשת הפסוקים..

התשובה לדבר היא, מלמד בעה"ס שברכת ואור ה' הינה הטבה מוחלטת וקבועה ללא שינוי כי מדרך הטוב להיטיב ויותר מכך אף ברא את כלל המציאות הגשמית והרוחנית הכל כדי להיטיב לנבראיו. בידי האדם "המקבל" הבחירה להשתמש באור ובברכה שמקבל לטוב או למוטב, לחיבור או לפירוד למוות או לחיים, אם מקבל את האור וההטבה לעצמו ללא השפעה נקרא פירוד ואם מקבל ע"מ להשפיע נקרא חיבור וחיים ומקיים את יעודו.

אשר על כן, ביאור הברכה כדלהלן. יברכך ה' - ברכת ה' וטובו, אור ה' .. וישמרך - שמירת הברכה וההטבה מאופן של קבלת ההטבה והברכה בצורה פסולה של קבלה על מנת לקבל.. ישא ה' פניו אליך - אור ה' "פניו" הארת פנים. ויחונך- שתתאפשר הברכה באופן הנכון. יאר ה' פניו אליך- אור ה' וברכתו. וישם לך שלום - שתתקבל הברכה באופן של שלום וטוב בצורה הנכונה והמתאימה שמביאה איתה השראת השכינה וחיבור ולא להיפך.

לחנות הספרים

 

60 אגורות ליום
שיעשו את כל ההבדל!

לחצו כאן לתרומה

הלימוד באתר מוקדש

הירשם לעדכונים

    +