עגלת קניות

close-icon

אין מוצרים בסל הקניות.

ספירת העומר | מידת גבורה שבגבורה | 9 ימים לעומר

להאזנה

תיקון המידות על פי ספירת העומר | היום תשעה ימים לעומר | תיקון מידת הגבורה שבגבורה

 

לאחר שאתמול דברנו על ה'חסד שבגבורה', היום נתקן את הבחינה הבאה של ספירת הגבורה היא הרובד של ה'גבורה שבגבורה'. תחילה יש לדעת כי תקיפות תכונת הגבורה מובנת באשיות כל אדם, החכמה היא לדעת לשלוט עליה ולהשתמש בה בעת, במידה ובדרך הנכונה. לעיתים בחינת הגבורה שבגבורה כל כך עוצמתית, שקיים חשש באדם לשימוש בכח מופרז זה ופה נחלצת לעזרתו בחינת היום התשיעי לספירה. הפחד להיות תקיף הוא טבעי לכן לפעולת תקיפה כמו כיבוש הארץ נצווה יהושוע בן נון 'חזק ואמץ', חזק להפעיל את תכונת הגבורה ואמץ תהיה אמיץ להפעיל אותה!

 

מהות הגבורה שבגבורה הוא האומץ להפעיל את כח הגבורה, אלו הכלים הנפשיים שמאפשרים לנו להיות גיבורים. כמובן שמידה זו אמורה להיות מופנית פנימה – כלפי עצמנו! ברגע שאנו מזהים תכונה או הנהגה שלילית אצלנו, נשתמש בכח ה'גבורה שבגבורה' על מנת לרסן את אותה מידה שלילית. ומשום שבדרך בעל הסולם נוכל לראות גם בחוץ כל מהלך פנימי שקורה בתוכנו, פעמים שנצרך לפעיל את מידה זו גם כלפי חוץ. דוגמת פעולת ש משה רבנו שהרג את אותו המצרי שהתעמר באחד מהעבדים היהודים.

 

כפי שצוין גם יהושוע בן נון יורשו של משה רבנו נצטווה להשתמש בכח הגבורה שבגבורה בציווי 'חזק ואמץ' אל תפחד להיות תקיף בכיבוש הארץ הגבר והתחזק במידת הגבורה והיה תחת אלא הפעילה באומץ. בימי הספירה בפרט בדרך עבודת התורה לשמה בכלל, חשוב לזכור שאנו מדברים על התיקון העצמי בבחינת 'איזהו הגיבור הכובש את יצרו'. וזהו בעצם סיפור כיבוש הארץ של יהושוע בן נון, המספר בעצם את המאבק של כל אחד מאתנו.

 

שהרי כל איש ישראלי אמור לכבוש את כוחות שבעת העמים שבארץ ישראל. זהו  תיקון כוחות הנפש ששולטות על מדרגת ארץ ישראל, שהיא בחינת הנפש היהודית: כח הכנעני; לשון הכנעה – המנסה להכניע אותנו במאבק עם היצר הרע, כח החיתי; לשון חתת (פחד) – שתדיר מכניס לנו פחד לכישלון, כח הפריזי; לשון פיזור – הדואג תמיד פיזור הדעת ופיזור הנפש, כח האמורי; לשון מורא ופחד, כח היבוסי; לשון תבוסה וכח הגרגשי; לשון גירוש – שעושה הכל לגרשנו מדרך הקדושה. ואלו שבעת העמים מקבילים לשבעת השבועות של הספירה בכל שבוע נלמד להתמודד עם כוחות אלו בנפשנו ולזכות למדרגת הקדושה ולגאול את נפשנו מכח הקליפה.

 

ביום זה עלינו לקחת לעבודה הרוחנית את ההתבוננות היכן ראוי להפעיל באומץ את התכונה הזו, מהם המקומות בהם אנו נכשלים שוב ושוב וכיצד נדאג לנצח אותם בדרך התיקון הנרצה.

 

כתיבה ועריכה לשונית : הרב שקד אליהו פנחס | מרצה לחכמת הקבלה | יו"ר ומייסד מרכז סולם יהודה

 

סדר ספירת העומר – נוסחים לכל העדות

לשיעורי קבלה נוספים על חג הפסח וימי ספירת העומר

לרכישת ספר 'שער הכוונות על פסח' מהארי ז"ל במחיר מוזל

לחנות הספרים

 

60 אגורות ליום
שיעשו את כל ההבדל!

לחצו כאן לתרומה

הלימוד באתר מוקדש

הירשם לעדכונים

    +