עגלת קניות

close-icon

אין מוצרים בסל הקניות.

ספירת העומר | מידת התפארת שבהוד | 31 ימים לעומר

להאזנה

תיקון המידות עפ"י ספירת העומר | היום שלושים ואחד יום לעומר | תיקון מידת התפארת שבהוד

 

היום נפגשות שתי מידות, שבמבט ראשון נראות דומות מאוד: תפארת – והוד. ויש להבין מה עניינה הרוחני של כל אחת מהן, ומה מוליד מפגשן יחד בנו?

 

ספר הזוהר מלמד אותנו, כי המידות הטובות הן פרי הכרחי מלימוד התורה שלנו. למשל, מדת הצניעות, כל אבותינו היו אנשים צנועים. כך התבטא דוד המלך על עצמו (תהילים כ"ב, ז'), "וְאָנֹכִי תוֹלַעַת וְלֹא אִישׁ", ובמקום אחר (תהילים ח', ה') הכריז, "מָה אֱנוֹשׁ כִּי תִזְכְּרֶנּוּ וּבֶן אָדָם כִּי תִפְקְדֶנּוּ". משה רבנו ואחיו אהרון הכהן הגדול אמרו על עצמם (שמות ט"ז, ז'), "וְנַחְנוּ מָה כִּי תַלִּינוּ עָלֵינוּ". אין אלה סתם אנשים. הרי דוד המלך ניצח בכל כך הרבה מלחמות קשות פנימיות וחיצוניות, משה רבנו הוציאנו ממצרים ונתן לנו את התורה. הם ידעו את מעמדם. אלא הצניעות שלהם נבעה מתוך ההכרה בנוכחותו של בורא עולם, שהוא המקור לכל משאבינו ויתרונותינו. אנשים רבים עובדים קשה, ולא נהיים עשירים למשל…

 

כך חשובה ועקרונית גם ההודאה ביתרונו של הזולת עלינו. הרי אנחנו נפגשים באנשים אחרים וצומחים מתוך נוכחותם כל כך הרבה בחיים. הורינו נתנו לנו כה הרבה. אנחנו מקבלים מאחרים מוטיבציה ורעיונות. אישיות נבנית מחברה בדרך כלל. ואף בריאות הנפש נבנית מחברה טובה.

 

היכולת להודות כל הזמן לבורא, נוסכת על האדם צניעות וחן, יופי. ואפילו, אפשר לומר, הם זוכים להארה ואווירה טובה: אנשים שמדת ההוד וההודאה שולטת בחייהם, נעים להתקרב אליהם. הגדיל לעשות משה רבנו, עליו מעידה התורה (שמות ל"ד, כ"ט), "קָרַן עוֹר פָּנָיו". כלומר, פיזית, חיצונית, הוא היה מואר מכוח אחיזת הקדושה והרוחני שבו, בהיותו עניו מכל אדם (ראו במדבר י"ב, ג'). וכך מופיע בספר הזוהר לגבי רבי שמעון בר יוחאי.

 

אבל כל אחד יכול להגיע להארת פנים. והדבר המביא לזה הוא הכרת הטובה. ההפך מזה היא כפיות הטובה. אין דבר יקר מהכרת הטובה, ואין דבר בזוי מכפיות הטובה. ולואי ונזכה בכל יום להכרת הטובה אף בכל הדברים הפעוטים בחיינו… יוקרן אור ה' על פנינו ותאיר מאתנו השמחה והפנים המאירות והמסבירות שבספירת ההוד.

 

סדר ספירת העומר – נוסחים לכל העדות

לשיעורי קבלה נוספים על חג הפסח וימי ספירת העומר

לרכישת ספר 'שער הכוונות על פסח' מהארי ז"ל במחיר מוזל

לחנות הספרים

 

60 אגורות ליום
שיעשו את כל ההבדל!

לחצו כאן לתרומה

הלימוד באתר מוקדש

הירשם לעדכונים

    +