ספירת העומר | מידת הגבורה שבהוד | 30 ימים לעומר

תיקון המידות עפ"י ספירת העומר | היום שלושים יום לעומר | תיקון מידת הגבורה שבהוד

 

נקדים סקירת-ביניים, על חמש המידות הכלליות אותן פגשנו עד כה בשיעורי הרב שקד אליהו פנחס על ספירת העומר.

על פי ספר הזוהר, המידה הראשונה היא החסד. אהבה ללא גבול שיוצאת מאתנו. הגבורה – היכולת לצמצם את האהבה לצרכי המקבל. התפארת – בונה בתוכנו את תכונת הרחמים, שפירושם, לאהוב את השני בצורה עזה, כרחם אב על בנים. נצח – בטחון, תולדת האמונה. והוד – ההולך עם הנצח כשתי כפות מאזניים, או מדויק יותר – הצורה הנקבית של הנצח. הרצון לנצח הוא מ-עניין הזכר, הפעיל ויוזם, והוא מוליד בטחון, ההכרחי לניצחון ומקשר את הבטחון לה'. ההוד הוא בטחון פסיבי, סביל, הבא מתוך יכולתנו להודות על האמת ולהודות במקום האמיתי, הנכון שלנו.

 

ההוד, לפי ספר הזוהר, הוא מקום נקבי באישיות שלנו, וצריך לדעת להפעילו במקום ובזמן הנכון. היפה בהוד הוא היכולת להתגבר על האגואיזם שלי, ולהודות בצרכיו של האחר. אני יכול לאהוב רק אם אני יכול לתת לאחר מקום. זהו מקומו של החסד שבהוד. אכן כדי לתת לאחר מקום כזה, אני זקוק גם להתגברות על מרכזיותי שלי באישיותי, וזהו מקומה של הגבורה שבהוד. לצמצם את עצמי כדי לתת לאחר מקום.

 

אכן, שני אלה, החסד והגבורה, יכולים לבוא רק יד עם המידה הפנימית של התמימות של ההוד. "תמים", במובן המקורי של המילה, אינו חסר דעת או ניסיון, אלא "שלם". כך לשון הכתוב מתארת את קרבן העולה הקרב במקדש (ויקרא א', ג'),  "זָכָר תָּמִים יַקְרִיבֶנּוּ", וכן נאמר לגבי יעקב, הבן הנבחר של יצחק (בראשית כ"ה, כ"ז), "וְיַעֲקֹב אִישׁ תָּם". השלמות בנפש שלנו באה מההשלמה עם האחר ומהחיבור עימו.

 

ולכן, היכולת הנקבית בנפש להודות בקיום האחר, אינה חסרון – אלא יתרון עצום. אני, שקד אליהו פנחס, מאחל לכולנו, במיוחד ברגעים של כעס או מריבה, להשתמש בכוח בצמצום הזה של האגו. התגובה הראשונית תהיה של שמחה. ואני מאחל לכולנו לחיות יחד באחווה ושלום.

 

לשיעורי קבלה נוספים על חג הפסח וימי ספירת העומר

לרכישת ספר 'שער הכוונות על פסח' מהארי ז"ל במחיר מוזל

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל שיעורי הוידיאו שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.