עגלת קניות

close-icon

אין מוצרים בסל הקניות.

הזמנה מינימלית 300, סכום ההזמנה הנוכחי שלך הוא 0.00

ספירת העומר | מידת היסוד שבגבורה | 13 ימים לעומר

סרוק לתרומה

באדיבות עמותת סולם יהודה ללימוד קבלה חסידית בראשות הרב שקד אליהו פנחס שליט"א

ספירת העומר | מידת היסוד שבגבורה | 13 ימים לעומר

להאזנה

תיקון המידות עפ”י ספירת העומר | היום שלוש עשר ימים לעומר | תיקון מידת היסוד שבגבורה

 

היום נלמד על אחד המרכיבים החשובים במערכת הספירות והוא היסוד. כפי שלמדנו בספירת ה’יסוד שבחסד’ שמהות היסוד הוא חיבור, כיסודות הבית המחברים אותו לקרקע, והצדיק יסוד עולם המחובר בנשמתו לבורא ולעם ישראל. כלל אצבע הוא כי כל דבר המוביל לחיבור ואחדות שייך למערכת קדושה, ולהפיך כל אשר תוצאותיו פירוד וניתוק שייך למערכת הטומאה ולקליפות. מתוך כך יובן מדוע כוח היסוד ויכולת החיבור שלו הוא הדבר החשוב ביותר שיש לנו ביהדות.

ספירת היסוד מסמלת את הצדיק. באופן טבעי נחשוב כי הגיבור היהודי, איש האלוקים הוא הצדיק שדברנו עליו רבות בספירת התפארת שבגבורה יהיה אדם בודד מאד. שהרי כיצד ימצא מכנה משותף עם כלל האדם השונים ממנו בתכלית? והיה נכון הדבר לולא טָבע בנפשנו הקב”ה את תכונת היסוד, אשר מאפשרת לנו לחבר את אשיותינו ברבדיה השונים עם האחר, זה ששונה ממני. נזכיר כמובן שאנו מדברים במקביל הן במישור החיצוני: כיצד תשמש אותנו ‘ספירת היסוד’ עם שאר  בני האדם והבריות, והן באופן פנימי כיכולת היסודית לחבר את כל הכוחות הפנימיים לאישיות מנצחת.

המוקש של תכונת היסוד, הוא המציאות הפשוטה שבד”כ האחר מאד שונה מאיתנו; באישיות שלו, בתרבות שלו, בדרך ארץ ובחינוך שקיבל. ואף תדיר כי זולתנו הפוך מאיתנו לגמרי בדעותיו ובשאיפות חיוו. השוני הזה אינו סתם אבן נגף ביכולת להתחבר, אלא משמש כחומה בצורה בכל חברה לבניית גשר בן לבבי ותקשורת בריאה.

האמת היא שבכדי להתחבר וליצור קשר אנו נדרשים להתגברות גדולה. התגברות על האגו והטבע האנושי לראיית העצמי כמרכז העולם. התגברות חזקה לראיית האחר וצרכיו, לחיפוש מעמיק בטוב שזר לי. התגברות אמיצה ורצון למציאת הדומה והמשותף בנינו ולא את השונה והמפריד. אם נגדיר זאת במשפט ‘כח היסוד שבגבורה’ משמעותו: ההתגברות הנפשית לחיבור עם השונה.

בנפש הפרטית שלנו ההתקשרות הזו היא יכולת פנימית שיש לפתח כאשר האדם מתגבר על יצרו, בכך שמחבר כל תכונת אישיותו לקדושה. גם את התכונות השליליות כמובן, למשל את הכעס ניתן להפוך ל’כעס ד’קדושה’ על דרך שאמרו חז”ל: ‘לעולם ירגיז אדם יצר הטוב על יצר הרע’ (ברכות ה.) או את הקנאה שנשדרג ל’קנאה ד’קדושה’ ככתוב: “קנאת סופרים תרבה חכמה’ (בבא בתרא כא.). זוהי היכולת הנפלאה של היהודי לחבר הפכים לשלמות, בתורת הקבלה פעמים שמכונה פעולה זו ‘תיקון קו אמצעי’. שהיהודי מסוגל לחיבור של קו ימין וקו שמאל אשר הם כ’שני כתובים המכישים זה את זה’ להוויה אחדותית הנבחנת לקו אמצעי.

אם כן מצד אחד יש לנו את כח היסוד, שהוא כח החיבור. באופן כללי לחבר את עצמנו לזולת ובאופן פרטי היכולת האנושית לחבר את כוחות הנפש לקדושה. שימוש בכח היסוד מצריך את כח גבורה בעזרתו נתגבר על התאוות, היצרים, המחשבות והדעות שלנו. מה שיוביל להבנה בסיסית ויסודית שיש על כדור הארץ גם אנשים אחרים ואף כי הם מאד שונים מאתנו – עלינו לקבל ולהכיל אותם.

יכולת הכלה זו של השונה והזר לנו, הוא השלב הראשון ביחסי אנוש ובוודאי ביחסי אהבה ותקשורת בין אישית. הדוגמה הקלאסית של כח היסוד אשר סימלו הוא הברית, היא ברית הנישואין אשר מהווה חוזה והסכם לחיבור אמיתי בן שני זרים, ההפוכים בנפשם לחלוטין מתוקף מהות ושורש הגבר מספירת הכתר ומהות ושורש האישה מספירת המלכות.

 

כתיבה ועריכה לשונית : הרב שקד אליהו פנחס | יו”ר ומייסד מרכז סולם יהודה | מרצה לחכמת הקבלה

 

סדר ספירת העומר – נוסחים לכל העדות

לשיעורי קבלה נוספים על חג הפסח וימי ספירת העומר

לרכישת ספר ‘שער הכוונות על פסח’ מהארי ז”ל במחיר מוזל

לחנות הספרים

 

60 אגורות ליום
שיעשו את כל ההבדל!

לחצו כאן לתרומה

הלימוד באתר מוקדש

נגישות
הרשמה לאתר
תכני האתר המלאים נפתחים רק לגולשים רשומים (הרשמה בחינם!)
להמשך גלישה יש לבצע הרשמה אותה ניתן לבטל בכל עת.
הרשמה
+