עגלת קניות

close-icon

אין מוצרים בסל הקניות.

ספירת העומר | מידת הנצח שבגבורה | 11 ימים לעומר

להאזנה

תיקון המידות על פי ספירת העומר | היום אחד עשר לעומר | תיקון מידת הנצח שבגבורה

 

בתיקוני הנפש של ספירת הגבורה, בדרכנו ללימוד ההנהגה האלוקית בעל מנת להידמות לה בהנהגות נפש האדם, כבר סקרנו את תיקוני ספירת החסד שבגבורה; בה השכלנו כיצד להפעיל את הגבורה מתוך אהבה ודאגה לאחר. עוד דיברנו על עניין הגבורה שבגבורה שהיא האומץ הנדרש להפעלת תוכנת הגבורה התקיפה. ואף הזכרנו את התפארת שבגבורה שעניינה לפאר ולהדר את גיבורי התרבות היהודים. מתוקף למידה על בחינות אלו אנו מתחזקים ומקבלים כח והתלהבות להפעלת הגבורה בעוז ובתעצומות. בדיוק מסיבה זו מגיעה הבחינה היומית שתאזן לנו את העוצמתיות של בחינה כוחנית זו והיא 'הנצח שבגבורה'. כפי שכבר למדנו על הנצח בספירת החסד, לתכונת הנצח יש כמה צורות שימוש וביטוי: הנצחיות, הניצחון והניצוח.

במקרה שלנו נעזר בכלי הניצוח של תכונת הנצח. בעזרתו נוכל כמנצח מוזיקלי, אשר יוצר הרמוניית צלילים ממינון ואיזון נכון של כליי הנגינה השונים; בעוצמה, בעת ובתזמון המדויק. משום שרק בעזרת ניצוח נכון על כח הגבורה העצמתי, והפעלתו מתוך שיקול דעת, חשיבה והתבוננות נוכל להשתמש בכח הגבורה בחכמה ולתועלת.

הכרחיות זו נובעת מהסיבה שאם נפעיל את כח הגבורה בלי שום רסן והגבלה, נגרום ל'שבירת הכלים' וכאוס שלם בנפשנו ובנפש יקירנו. הגבורה ללא הנצח היא הפעלת כח נפשי ורגשי בצורה בלתי מבוקרת, מסוכנת וחסרת פרופורציות. דומה הדבר ללוקח מנוע של חללית ומרכיבו על אופנוע: מובן שחוסר הקורלציה בין השניים, יוביל להתפרקות של האופנוע לפיסות מתכת מרוסקות. בעולם התיקון עלינו לבנות את נפשנו לקבלת האור האלוקי בצורה ובאופן הנכון, והניצוח על שבעת אפיוני הגבורה שאנו למדים עליהם: החסד, הגבורה, התפארת, הנצח, ההוד, היסוד והמלכות בצורה אחראית.

שומה עלינו לזכור כי בתהליכים הרוחניים בכלל ובתיקוני ספירת העומר בפרט, אנו מדברים על הפעלת הכוחות הללו כלפי עצמנו! לתיקון האישי ולסיוע עצמי בעלייה במסלול הרוחני המאתגר. מובן כי לימוד נפלא זה של האיזון בנפשנו, והפעלת כוחותינו בצורה נכונה ומתוקנת, תקף במלואו ביישום גם ביחסים כלפי זולתנו. בעת שאנו נדרשים להפעיל תדיר את אותן המידות והתכונות בדיוק בזמנים ומצבים החיים השונים, עם האנשים עימם אנו חולקים את חיינו.

נזכור תדיר כי עם עצמנו חשוב כי מחד לא נכביד בדרישות מוגזמות ומאידך לא לרפרף ונהל את החיים כסירה ללא משוטים ושליטה נכונה, מאוזנת ובריאה זו על תכונת הנפש שנקראת גבורה היא בחינת תיקון היום "הנצח שבגבורה".

כתיבה ועריכה לשונית : הרב שקד אליהו פנחס | מרצה לחכמת הקבלה | יו"ר ומייסד מרכז סולם יהודה

 

סדר ספירת העומר – נוסחים לכל העדות

לשיעורי קבלה נוספים על חג הפסח וימי ספירת העומר

לרכישת ספר 'שער הכוונות על פסח' מהארי ז"ל במחיר מוזל

לחנות הספרים

 

60 אגורות ליום
שיעשו את כל ההבדל!

לחצו כאן לתרומה

הלימוד באתר מוקדש

הירשם לעדכונים

    +