עגלת קניות

close-icon

אין מוצרים בסל הקניות.

ספירת העומר | תיקון מידת היסוד | שבוע שישי לעומר

להאזנה

שבוע שישי לימי ספירת העומר – תיקון מידת היסוד

 

אחד המסרים החשובים בדרכו של איש האלוקים הרב אשלג בעל הסולם, היא שאת השינוי האמיתי לא עושים בחוץ, אלא בפנים. כדי לשנות את המציאות, אין צורך להפגין ברחובות או לעשות צעקות מול אנשים אחרים. הפוך ממה שמשדר לנו כל העולם. ואת זה אנחנו משדרים גם בסדרת השיעורים הזו. כלומר, לפי הרב אשלג בעל הסולם, הפתרון לכל הבעיות שלי, הוא אני. הקב"ה ברא בי נשמה קדושה, והיא מתוקנת. אך היא נסתרת. והשולט עליה הוא יצר הרע המכונה "הקליפה", בלשון הקבלה; ובעל הסולם הגדיר, שהיא הרצון לקבל. מטרת התורה היא להסיר את שליטת הרצון לקבל הזה מעל הנשמה, ולתת לנשמה יכולת לתקשר ישירות עם הקב"ה.

 

האמת היא, שהנשמה תמיד מתקשרת עם האלוקות, בכל פעולה בחיים. כי כל מה שיש במציאות זה הקב"ה ופעולותיו עלינו. אבל מאחר ואנחנו חסומים ומעוותים, איננו קולטים נכונה את הוראותיו אלינו. הרב שקד אליהו פנחס – אתן דוגמא. ראיתי פעם נתון, שכל ישראלי רביעי לקח או לוקח בחייו תרופה פסיכיאטרית. מנין זה נולד? המקור לכל זה הוא חוסר תקשורת נכונה בין אדם לחברו. וכמובן שזה מוביל ישירות לתקשורת לקויה עם הבורא, חי החיים. להתחבר אל הבורא, אל מקור החיים, זה מקור לשאיבת כוח אינסופי ולתענוג בכל החיים.

 

סדרת תיקון המידות של הרב שקד אליהו פנחס, באה ללמד אותנו איך לתקשר עם הבורא. הבורא אינו משתנה. הוא היה הווה ויהיה. והוא טוב ומיטב תמיד. לכן השינוי היחיד שצריך לעשות כדי שדברים ישתנו, הוא שאנחנו נשתנה. זה אומר שיש טעות בגישה שלנו לתפילה, שאומרת, אתה ה' צריך להשתנות, להנהיג אותנו אחרת! תן לי זוגיות יותר טובה, פרנסה שונה! החברה שאני נמצא בה, הבית בו אני גר, לא מספיק טובים לי, שנה את זה! אבל כל התביעות מן הקב"ה לשנות את המציאות נובעות מקטנות אמונה. וברגע שנבין שהדבר היחיד הוא אנחנו, אזי חיינו ילכו ויהיו טובים יותר ויותר. אנחנו אלה שצריכים לעלות על התדר של האלוקות.

 

לזה מיועדת סדרת תיקון המידות. להבין ולהפנים כיצד עולים על התדר של הבורא. הדבר דומה למי שרוצה לקלוט תחנת רדיו בתדר מסויים. כל תדר אחר אליו יכוון אדם זה, לא יתן לו את התחנה. למרות שכל השדרים נמצאים ממש כאן באוויר. כך כל עוד איני מכוון לתדר של האלוקות, איני מתחבר אליו, למרות שהשדר האלוקי ממלא את המציאות כולה ונוכח ממש כאן. כיצד אני יכול להתחבר לבורא? זה נקרא בקבלה "השתוות הצורה". הבורא הוא טוב ומיטיב, והוא מנהיג את המציאות בתכונות מסוימות, שמבטאות את ההטבה האלוקית. ומהן נגזרות פעולות התורה. אבל קודם כל אני צריך לדעת מה עליי לרצות, כי פעולה ברצון אלוקי שבקרבי, במידה הנכונה, תחבר אותי עם הבורא.

 

בספירת העומר אנחנו עובדים על שבע מידות כאלה של הנהגת הבורא, שבע תכונות אופי שיכולות לחבר אותנו עם הבורא. ואז יש לנו יכולת לחוות את האלוקות דרכן. זה גם נקרא בחז"ל "אימתי יגיעו מעשיי למעשי אבותיי, אברהם יצחק ויעקב" (תנא דבי אליהו רבה פרק כ"ה), כשאנו עובדים עם הרצון שלנו על פי חוקי הקדושה, יש לנו נגיעה למעשי אבותינו הקדושים, כי דרכם היא הדרך לדבקות בבורא.

 

השבוע מגיעים לספירת היסוד, והיא אולי הכי משמעותית.

ספירת היסוד מקבילה, כמו שאר הספירות לאיברי האדם. חסד – זרוע ימין. גבורה – זרוע שמאל. תפארת – גבורה. נצח – רגל ימין. הוד – רגל שמאל. וכמו בשלישיה הראשונה, חסד-גבורה-תפארת, האמצעי בין נצח והוד, היסוד, נמצא באמצע: הוא איברי הרבייה. והם המשמעותיים ביותר. ולמה? כי העניין העיקרי שלנו הוא בהשפעה, זה התיקון הגדול, להשפיע ובסדר הנכון. וזה תפקיד איברי הרבייה, להשפיע חיים בעולם. האדם מתמצה לנקודה אחת כל כך, עד שהוא משכפל את עצמו. במעשה אהבה נכון, ניתן למשוך נשמה גבוהה. אל הוולד לא עוברים רק כוחות האדם עצמו, אלא גם פועלת עליו "זכות אבות", שפירושה הנכון הוא זיכוך שקיבלנו מאבותינו. הואיל ותיקנו אבותינו את תכונותיהם, קיבלנו נשמה זכה יותר. מכוח זה יש בנו את שלישיית תכונות האופי רחמנים, בישנים, גומלי חסדים. זהו גנום רוחני, כמו זה הגשמי הנמשך מדורות קודמים הלאה. ברגע שנביא לידי ביטוי את הצופן הגנטי-הרוחני שלנו, נביא לידי ביטוי בעצם את אברהם שבנו, את דוד המלך שבנו וכו'.

 

אז, לא רק שנתחבר נכון עם הסביבה בצורה מתוקנת ומאוזנת, אלא נביא לכל המציאות גאולה. גאולה היא ההפך מגלות, גאולה היא לחזור הבייתה. ואמרו חז"ל, שהלב נקרא בית. צריך לפתוח את הלב אל ה' כדי לחזור הביתה. התורה היא הצופן לחזרה אל הלב. ומי שהלב שלו מתוקן ופתוח, יכול להתחבר אל הקב"ה בצורה מתוקנת. תיקוני הנפש האלה נקראים מידות, כיון שהם קובעים כמה מינון יינתן מכל מידה לשם השילוב המושלם, הרצוי בעיני ה'. וכמו שילובי צבעים מתאימים ומגוונים. שילוב בין הדברים מוליד דברים חדשים ונכונים, כך בשילוב בין צבעים, קולות וכו', וכך גם בין הספירות.

 

ליסוד, ספירת השבוע הזה למשל, יש בה פנים שונים, משילובן של ספירות אחרות בה, חסד שביסוד, גבורה שביסוד וכו'. היסוד בא לא רק להראות לנו השפעה אמיתית, כמו בסמליותו באיברי הרבייה; אלא הוא גם לוקח את תמצית הספירות הקודמות לו, הוא מכיל את כולם ואוגר אותם כך שיוכל להעבירם אל המלכות. היכולת הזו של היסוד היא רוחנית, ועוצמתית בצורה שלא תתואר. היסוד מסמל את הברית מכל סוג. חיבור יסודי ושורשי. וגם חיבור לאלוקי כלול ביסוד.

 

הספירות הן כנגד ימי הבריאה. והיסוד הוא כנגד היום השישי. ביום השישי נבראו אדם וחווה. וכבר אז הולידו את ילדיהם. ומכאן כמה משקל יש ליסוד, הוא התכלית, ובו מתחיל לצאת כל מה שלמדנו עד היום. מתיאוריה לאמת. ולכן התכונה הפנימית של היסוד היא – אמת. במובן של קיום והגשמה של הדברים. והיא הדבר עליו עומד כל העולם. הצדיק שייך לספירת היסוד (משלי י', כ"ה): "וְצַדִּיק יְסוֹד עוֹלָם". הצדיק מייסד את נפשו ונותן תוקף לאמיתות האלוקות, ולא זו בלבד, אלא הוא נושא על הצדקות, על היסוד שבו, את כל העולם (ראו תלמוד בבלי מסכת חגיגה י"ב, ב'). אנחנו לומדים מכאן איך מתחברים לזולת ולקב"ה באופן מתוקן. וכל עניין שמירת הברית, היסודי כל כך בעבודת ה', תלוי ביסוד. ולקיחת כוחות הנפש והוצאתם לפועל.

 

מהיסוד, משמירת הברית, לומדים לרכז כל הכוחות לדבר נכון ואחד. בנו מתרכזים הכוחות האלוקיים, בגופנו הקטן, ומייסדים את גילוי ה', עד כדי שכל אחד מאנו יכול להיות נביא. זה גם קרה, במתן תורה, אלא שאז היה במתנה, ועוד יהיה בגאולה הודות לקניין עבודת הנפש שלנו. אנחנו לקראת הסיום של המציאות המוכרת לנו למציאות משודרגת בה כולנו מחוברים. ועלינו לבחור להגיע לשם בדרך תורה, ולא חלילה בדרך השנייה שלם – דרך הייסורים. בדרך השיעורים שלנו, דרך התיקון האלוקי, נאפשר לכל אחד למלא את החיים שלנו באושר, בריאות והצלחה בכל מישור שאנחנו מציירים לנו.

 

סדר ספירת העומר – נוסחים לכל העדות

לשיעורי קבלה נוספים על חג הפסח וימי ספירת העומר

לרכישת ספר 'שער הכוונות על פסח' מהארי ז"ל במחיר מוזל

לחנות הספרים

 

60 אגורות ליום
שיעשו את כל ההבדל!

לחצו כאן לתרומה

הלימוד באתר מוקדש

הירשם לעדכונים

    +