סדר סיבה ומסובב | 5

סדר סיבה ומסובב | הרב שגב רומנו

ביאור מקיף ומעמיק על סדר השתלשלות העולמות הרוחניים, כפי שביאר אדמו"ר הרב יהודה לייב הלוי אשלג זצ"ל מחבר פירוש הסולם על הזוהר הקדוש | בסדרת שיעורים נפלאה, מבאר הרב שלב אחר שלב את יציאת עשר הספירות בדרך קודם ונמשך | כפי בכתב 'בעל הסולם' בספריו 'תלמוד עשר הספירות'.

 

זיווג דהכאה

 

כל העניין של העבודה של הנבראים זה עניין של אור חוזר. אור ישר באופן רעיוני הוא יצא מהאור אין סוף והשתלשל בד' בחינות כתר זה הרצון להשפיע והחכמה זו ההטבה עצמה ובינה זה ההבנה להבין דבר מתוך דבר ההבנה של החכמה, וכשהנברא מרגיש בשלב הזה התרחקות מהשורש רוצה לחזור אל שורשו וזה נקרא רצון עצמי, בבינה מתחיל רצון עצמי, לכן נאמר על הבינה דינין מתערין מינה לכן דינים מתמתקים בבינה כי אין הדין נמתק אלא בשורשו. ובבינה הרצון העצמי הוא להיטיב ולהשפיע ולכן הוא טוב.

בינה – הבנה, עניין של תשובה, כי רוצה לשוב אל השורש אל הכתר, אבל זה רק ברצון בחינה של בכוח לא בפועל הרצון הזה שהיא רוצה להדבק בחזרה בשורש. הוא יוצא בפועל במלכות, אחרי בינה באים כל השש מידות חסד גבורה תפארת נצח הוד יסוד שזה שש הספירות שש הקצוות של הז"א ואחרי שהוא מגיע למלכות, המלכות מתקנת את עצמה במסך שאמרנו שמסך זה כוח התגברות שהמסך הזה הוא בעצם מחזיר את האור לשורש שלו

מה זה בנפש?

כשהאדם מונע מעצמו לקבל את האור בכלים האגואיסטים וחושב על מי נתן לו את השפע הזה רגש של הכרת הטוב, מחזיר הכרת הטוב זה אור חוזר עובד השם חושב על מאיפה זה הושפע לו, אם הוא לא חושב אז הוא מקבל את זה בכלים המצומצמים שלו הנברא מאוד מצומצם איך הנברא יצליח להחזיר את האור לרמה של אין גבול, לאין סוף הוא יכול לחזור לצורה אין סופית רק כשהנברא עושה או"ח בעבודת ה' העובד לא חושב רק על הגבול המצומצם שלו, אלא חושב על איך הוא חלק ממערכת של אין סופיות, הבורא יתברך שחשב להיטיב לו הוא לא רצה להיטיב לו הטבה מצומצם, אלא רצה להיטיב לו אין סוף שהנברא חושב על הזה ומכוון על זה אז הוא מחזיר את האור לאין סוף הוא מחזיר אותו מסוף שזה נברא ל"אין" סופיות מרצון לקבל אגואיסטי לרצון להשפיע.

כמובן באופן אוטומטי אנחנו מציירים, רק צריך לזכור שהציור הזה הוא דמיון הוא לא האמת, הדמיון הזה עוזר לנו זה כמו מפה שאני מצייר מפה אז ודאי לא חושבים שמה שציירתי על המפה שזה, כפשוטו, אלא שזה רק כמו משל המפה מכוונת אותי בצורה של משל שאני מצייר סימן מסוים זה מציין משל לעניין אחד. בקבלה שאנחנו אומרים אור חוזר.

הנטייה הטבעית היא לצייר איך האור מכה במסך ועולה למעלה אין שום בעיה רק צריך לדעת לתרגם מה זה אומר לנו בנמשל, מכה זה אומר שיש סטירה כמו סטירה בסוגיה מצד אחד כתוב ככה ומצד שני כתוב ככה יש סטירה, כמו סטירה בנפש מצד אחד אני רוצה לפעול ככה מצד שני יש לבעיה לפעול ככה. סטירה זו ההכאה ולמה יש פה סטירה והעניין הוא כי הצורה של האור היא רק אין סופיות רק טוב ורק על מנת להיטיב והנברא הוא בדיוק הפוך הוא סוף הוא גבול והוא רק לקבל לעצמו שתי צורות הפוכות ולכן יש סטירה איך המסך עוזר לי לתקן את הצורה הזאת כשהמסך מונע מהגבול לקבל בצורה המוגבלת אלא מחזיר אותו לצורה השורשית שלו שהוא אין סופיות הטבה, רצון להשפיע רצון להיטיב אז האור הזה מקבל צורה של קבלה מתקבל אצל הנברא לכלים אחרים לגמרי.

כל מה שמחבר אותנו לקדושה או ח"ו הפוך זה הכול תלוי בכוונה שלנו כמובן שצריך גם תיקון המעשים ע"פ התורה ע"פ השולחן ערוך, אבל גם בתוך העניינים של השולחן ערוך יש הבדל בדרגת הכוונה כל הדרגות של העולמות זה הכוונה של האדם במקום שהאדם מחשב במגיד מישרים שמה הוא נמצא, כולו ממש כל כולו זה איפה שהאדם שֺם את הכוונה שמללו ברוחניות זה ודאי ככה בגשמיות אנחנו יכולים לראות את הגוף של הבן אדם פה אז הוא לא שם הוא פה, אבל הכוונה שלו היא עניין רוחני ורוחני אין זמן ומקום לכן הוא יכול להיות בזמנים אחרים ובמקומות אחרים לפי הכוונה שלו בזמנים אחרים, עובדה שהוא יכול לתקן את העבר הוא יכול לשאוב תקווה וכוח מהעתיד אז רואים שהרוחניות היא מעל זמן ומקום ממש יכול לקחת אותו למקום אחר, מקום זה רצון ברוחניות אם הוא ישנה את הרצון שלו אז הוא כבר נמצא במקום אחר.

הוא יכול לתקן את הזמן (יומא דף פ"ו) שאפילו זדונות [דברים שהוא עשה בכוונה לכתחילה פשע נגד הבורא מרד נגד הבורא] הופכים להיות זכויות מצוות זה אפשר להבין רק ע"י שינוי הרצונות שזה עניין רוחני. אני חוזר לעניין המסך ומסכם אותו. המסך שאמרו שמסובב ממנו האור חוזר ע"י זיווג דהכאה , זיווג זה חיבור למה זה הכאה שזה נשמע פירוד ולהפך הנברא לא רוצה להיפרד מהבורא ורוצה לקבל את האור בקדושה וכמו שהאור הוא אין סופי ומיטיב הוא רוצה לקבל בצורת הטבה להחזיר את האור לשורשו לחשוב מאיפה קבלתי אותו ולכוון רק לעשות נחת רוח לבורא בקבלה הזאת ובעצם זו ההגדרה של אור חוזר שהופך להיות כלים של הנברא לקבל את האור מקודם היה הכלי שלו מוגבל וסופי נקרא אני עכשיו שהחזיר את האור לאין האני חזר להיות אין במצב כזה הוא יכול לקבל את האור בקדושה.

ראש תוך סוף:

למדנו על אור חוזר שיוצא מהמסך לכל מדרגה רוחנית יש ג' חלקים והם ראש תוך סוף המערכת הזאת מכונה פרצוף בכל עולם יש חמשה פרצופים וכל פרצוף הוא הנגה אחרת עם הנבראים. שהאור נדחה מהמסך פועלת את הבחינה שנקראת ראש. כל מדרגה רוחנית מתחלקת לראש תוך סוף או בלשון של ספר יצירה ראש בטן גוויה מה זה אומר? ראש זה אומר שורשי כלים שורש מחשבה כל דבר בפועל לפני שהוא יוצא לפועל הוא היה בכוח כל מדרגה רוחנית היא קודם כל בכח השלב הזה שהמסך החזיר את האור הנברא לא קיבל מזה כלום בפועל זה רק התאים עשה התאמה בין האור אין סוף לבין הנברא איך נקראת ההתאמה הזאת ראש של הנברא הראש של המדרגה הרוחנית הזאת זה יכול להיות ראש של העולם או ראש של פרצוף פרצוף זו מדרגה רוחנית שמורכבת מראש תוך סוף פרצוף זה בעצם הנהגה שלימה של ראש תוכנית בכח בפועל תוך שזה הגוף וסוף שזה כוחות הסיום של סיים את האורות להגביל אותם גבולות של הנברא.

סיכום קטן

האור חוזר סיבב את המדרגה שנקראת ראש שמשמעותו השורשי כלים של הנברא הנברא בפועל זה הגוף הבכח של אותו נברא של אותו פרצוף כל פרצוף מחולק לשלוש: ראש תוך סוף.

ראש שורשי כלים תוכנית בכוח לא בפועל.

תוך זה בפועל התוכנית יוצאת לפועל מתפשטת מהראש אל הגוף מתבטאת.

וסוף זה הגבולות הכוחות סיום.

 

לעמוד שיעורי הקבלה של הרב שגב רומנו

לרכישת ספר 'מילון הסולם' של הרב שגב רומנו

לשיעורי קבלה וחסידות מכל מרבני המרכז 

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל שיעורי הוידיאו שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.