סדר סיבה ומסובב | 28

סדר סיבה ומסובב | הרב שגב רומנו

ביאור מקיף ומעמיק על סדר השתלשלות העולמות הרוחניים, כפי שביאר אדמו"ר הרב יהודה לייב הלוי אשלג זצ"ל מחבר פירוש הסולם על הזוהר הקדוש | בסדרת שיעורים נפלאה, מבאר הרב שלב אחר שלב את יציאת עשר הספירות בדרך קודם ונמשך | כפי בכתב 'בעל הסולם' בספריו 'תלמוד עשר הספירות'.

 

א"א

עתיק, הוא החלק הגבוה שבכתר, והחלק המשלים אותו זה אריך אנפין, אריך אנפין כמו כל הפרצופים מחולק למשפיע ולמקבל, לזכר ונקבה, המשפיע, הזכר המתקן הוא מתקן את החלקים מהשבירה שהם בחינת נקבה זה נקרא מתקן מ"ה, ומקבל תיקון נקרא ב"ן.

חלק הזכרי המתקן שבאריך אנפין הוא חכמה, חכמה זה עניין של "כולם בחכמה עשית", הכל כלול שם, כל השפע, כל המטרה של הבריאה הייתה להיטיב לנבראיו, ההטבה נקראת אור החכמה ואור החיים נקרא אור חכמה, ובאמת המקור שלו בפרצופים זה אריך אנפין, לעומת הכתר שהוא בחינת השראת אין סוף במדרגה, החכמה היא כבר כל השפע עצמו אם הכתר זה הרצון להיטיב הרצון להשפיע את השפע אז ההטבה עצמה זה החכמה, אז אריך אנפין זה ממש ההטבה עצמה. ולכן מבחינת ההנהגה שלו הרמח"ל כותב עליו שיש הנהגה שנקראת אהבה, אהבתו ית' לנבראים, איפה היא מתגלה? היא מתגלה באריך אנפין. גם כשזה בהנהגת המשפט זה אהבה, זה אהבה שהיא מסותרת, לא ניכרת, איפה ניכרת האהבה שלו לנבראים? זה המיתוקים שאריך אנפין ממתק את זעיר אנפין [הנהגת המשפט], א"כ אחד מהשמות, מהתכונות של אריך אנפין זה הנהגה של מיתוק, ידוע בזוהר הקדוש שהוא נקרא גם כן י"ג מידות הרחמים, מה שאנחנו אומרים במיכה: "מי אל כמוך נושא עוון ועובר על פשע לשארית נחלתו לא יחזיק לעד אפו כי חפץ חסד הוא ישוב ירחמנו יכבוש עוונותנו ותשליך במצולות ים כל חטותם תתן אמת ליעקב חסד לאברהם אשר נשבעת לאבותינו מימי קדם" אלו מידות הרחמים של אריך אנפין שהוא משפיע אותם לזעיר אנפין, בזעיר אנפין מתגלים אל רחום וחנון ארך אפים ורב חסד ואמת נוצר חסד לאלפים נושא עוון ופשע חטאיו ונקה" מה שאנחנו קוראים אחרי הווידוי. ההבדל בין הדיקנא דא"א לדיקנא דז"א הוא שאריך אנפין הוא הממתק הוא עניין של מידות רחמים מוחלטות רק גילוי אהבה, גילוי אהבה שאצל זעיר אנפין אהבה זאת היא מסותרת, מי נותן לו למתק את המוסר את הכוח של הדין שיש במשפט של זעיר אנפין? אריך אנפין הוא הממתק אותו, אריך אנפין יש בו כמה מיתוקים כמה תכונות של חסדים גדולים ואחד מהתכונות שלו ממה שאנו אומרים בזוהר של סעודה שלישית, רעוא דרעואוין, מצח הרצון רצון הרצונות, הרצון כביכול הכי גבוה יכול להתגלות לנבראים זה הרצון להיטיב הכי גבוה גילוי של אהבה הכי גדול. יש גם הפנים של אריך אנפין שזה בחינה של יאיר ה' פניו אליך, שע"י הארת הפנים של אריך אנפין הוא ממתק, זומזה יוצא שעשועים גדולים, זה, יש שני פנים, פנים זה רבים, שני פן- פן ימין ופן שמאל, זה נקרא פנים. אז פנים של אריך אנפין בכל צד יש ש"ע נעורין זה נקרא, וביחד ש"ע ועוד ש"ע זה שעשוע, זה אורות מאוד מאוד גדולים שממתקים את כל הדינים, יוצאים מהפנים של אריך אנפין.

 

לסיכום אריך אנפין הוא בעצם מערכת של רחמים ושפע, הטבה לנברא שהמטרה העיקרית שלו היא למתק את המוסר, דין של ז"א מערכת המשפט, אמנם חייב את מערכת המשפט על מנת שיהיה שכר ועונש, בחירה חופשית, אבל אריך אנפין דואג כביכול למתק שהדינים האלו לא יעברו את הגבול ויש לו גם כן את הבחינה של החצי התחתון של הכתר, מצד קבלת התיקון הכתר מתחלק לשניים: חצי עליון לקח עתיק, וא"א לקח את החצי התחתון של הכתר, יש זכר ונקבה מצד הזכר כלומר המ"ה המתקן אצל אריך אנפין הוא חכמה, אבל מצד המקבל תיקון הנוקבא, הנקבה של אריך אנפין הוא החצי תחתון של הכתר, יוצא שיש לו בחינה של כתר ויש לו השלמה של הכתר ויש לו בחינת חכמה. אמרנו כתר זה רצון להשפיע, להיטיב לנבראים את החכמה, החכמה תחיה את בעליה, אור החיים אור החיים*.

*[החיים זה ד"א בל' רבים כי זו ההתפשטות שעוברת מהא"א אנפין לאבא ואמא שני חיים שני חי חיים זה גם רבים].

 

האור החיים היוצא מהחכמה מכונה גם כן "אין", "החכמה מאין תמצא", החכמה צריכה להתגלות בכלי הכי הגדול של הקבלה הנקרא "אני" במלכות, אבל הוא חייב לעבור דרך המיתוק של החיים אצל חכמה ובינה אבא ואמא לעבור דרך מערכת המשפט [ביושר וצדק מערכת שכר ועונש חסד דין ורחמים] ואז בסוף הוא מתקבל אצל המלכות הנקראת "אני" ה"אני" מתמתק ע"י ה"אין" אם ה"אני" מקבל בצורה של השגה הבנה שבורא עולם "עשה עושה ויעשה לכל המעשים" שהכל מה"אין" "החכמה מאין תמצא" אז ה"אני" שלו לא פירוד זה אני שמחובר לאין, אבל חס וחלילה הוא מקבל את זה "אני" לעצמי אגואיזם אז ה"אני" שהוא מנותק מה"אין" נפרד, בבחינת "אנא אמלוך" אני אמלוך וכך היה שבירת המלכים.

כל התיקון של שבירת המלכים נעשה ע"י השערות של אריך אנפין משם מתחיל כל התיקון כל המתוקים של כל השבירות, כל הימצומים זה בא"א ולכן הוא גם כן נקרא המידה של אהבה וגם נקרא גילוי של ניסים הוא הניסים שמעל הטבה שמתגלים בתוך הטבע בתוך המערכת של המשפט של ז"א.

 

***[צריך לזכור שכל הפרצופים בעולם האצילות מטרתם להיות מתקנים את בריאה יצירה עשיה שזה המלכים שנפלו.

המלכים זה כל הרצונות המקולקלים שנפלו בעולם הנקודים.

הראשים של כל המלכים נפלו לעולם הבריאה.

הגופות לעולם היצירה.

הרגלים, הנה"י נפלו לעולם העשיה.

לכן בעשיה עיקר התיקון הוא לתקן את ההרגלים, רגלים- הרגלים הנמוכים.

ביצירה לתקן את היצרים, הרגשות.

ובבריאה לתקן את המחשבה ענין של ראש.

וזה התיקון של בריאה יצירה עשייה של כל המלכים כל המידות מתקנים אותם באצילות, זה בחינה אצלו ית', מדביקים את כל המידות האלה ברצון העליון, והמתאם בין הפרצוף הכי עליון באצילות לבין הנהגת השכר, עולם השכר, הנהגת ייחוד זה העתיק].

 

לעמוד שיעורי הקבלה של הרב שגב רומנו

לרכישת ספר 'מילון הסולם' של הרב שגב רומנו

לשיעורי קבלה וחסידות מכל מרבני המרכז 

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל שיעורי הוידיאו שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.