סדר סיבה ומסובב | 10

סדר סיבה ומסובב | הרב שגב רומנו

ביאור מקיף ומעמיק על סדר השתלשלות העולמות הרוחניים, כפי שביאר אדמו"ר הרב יהודה לייב הלוי אשלג זצ"ל מחבר פירוש הסולם על הזוהר הקדוש | בסדרת שיעורים נפלאה, מבאר הרב שלב אחר שלב את יציאת עשר הספירות בדרך קודם ונמשך | כפי בכתב 'בעל הסולם' בספריו 'תלמוד עשר הספירות'.

 

סיכום כללי עד עניין פרצופים

סיבת הבריאה

סיבת הבריאה הייתה להיטיב לנבראיו כמו שכתוב בשער הכללים- להיטיב לנבראיו שיכירו גדולת הבורא ויהיו מרכבה אליו וידבקו בו.

איחוד עם הבורא זו המטרה זו ההנאה הגדולה.

הרמח"ל אומר שקיימות שתי סיבות לבריאה, יותר נכון לחלק את זה- סיבה לבריאה וסיבה לצמצום, הסיבה לבריאה: להיטיב לנבראיו ומזה נמשך כל ההמשכות, כל השפע, כל העניין של בחירה ההרגשה של נברא, יישות נפרדת רצון לקבל זה נמשך מההטבה ע"מ שיהיה אדם שיכול לקבל את הטבה הוא צריך כלים והכלים הם רצונות לקבל וככל שזה יהיה יותר בבחירה חופשית הוא ייהנה יותר, ככל שיהיה לו יישות יותר גדולה אז הוא ירצה יותר וימשיך יותר, אבל זה עלול להיות לרועץ כי ככל שהוא רוצה יותר הוא בוחר לעצמו אז הוא מתנתק מהרצון האלוקי ולכן תיקן הבורא את ענין הצמצומים, ע"י צמצומים הוא תיקן את הקילקול שיכול להיווצר מזה. איך? שהצמצום גורם לבן אדם להבין שאין לו משלו כלום והמסך גורם לו שאם הוא לא ייחס את השפע לבורא שזה אומר אור חוזר כלומר אם הוא לא ידע שזה הכל בחסדו ית' [אור חסדים – שזה הכל בחסדו ית', אם הוא לא ישתמש עם הכוח של הדחייה עם הכח עיכוב, לעכב את עצמו מלקבל זה המסך] אז הוא יקבל לעצמו ויהיה נפרד. איך הבורא סידר שאנחנו נהיה "יש" שיכול להכיל את ה"אין" שנהיה בוחרים בלי להתנתק ממנו בחירה חופשית אמיתית בקדושה שנקבל את השפע ברצון לקבל גדול, ולהיות אחד איתו? איך יהיה איחוד? הדרך הנכונה לקבל את ההטבה בלי סכנת פירוד היא לקבל ע"מ להשפיע ולהשתמש בבחירה רק אחרי שהוא הבין שהכל הכל כלול אצלו ית' באין סוף, כמו שכתוב בתחילת התע"ס באות ג' כל המעשים שלנו וכל מה שיהיה איתנו כבר כלול במחשבת הבריאה שאדם מבין את זה ומשיג את זה, אז שהוא גם כשהוא יבחר הוא לא יתנתק הוא יהיה "יש" שנותן ל"אין" להיות אחד איתו בלי פירוד.

הסיבה לצמצום: כתוב בכתבי האר"י ז"ל מה היא הולידה? היא הולידה גילוי את פעילותיו שמותיו וכינויו.

יש לשים לב:

·         מהמחשבה להיטיב לנבראיו נמשך כל השפע, שפע מרצון גדול בחירה חופשית אור החכמה, החכמה תחייה את בעליה, זה החיות.

·         מהסיבה לגלות פעולותיו שמותיו וכינויו, כתוב "ואז צמצם את עצמו, מכאן נמשכו המסכים הגבולות והחסרונות בבריאה.

 

המסך זה כוח עיכוב, להחזיר את האור לשורשו, אור חוזר הוא אור שמלביש את השפע שנקרא אור החכמה למה צריך להלביש אותו, כי האור העוצמתי הזה שנקרא אור חכמה הוא כמו אש שורפת, אם בן אדם מקבל את החכמה לעצמו הוא מרגיש את עצמו בוחר הוא משתמש ברצון לקבל לעצמו מרגיש עצמו כיישות נפרדת וזה כמובן מפריד אותו מהבורא. ולכן יש את המסך שמתקן את הנברא לקבל בצורה של איחוד זה המסך. המסך הוא הכח עיכוב לא לקבל בצורה מקולקלת, לא שהוא דוחה את האור אלא שהוא דוחה את צורת הקבלה המקולקלת ועכשיו הוא יקבל את האור בצורה מתוקנת אור חוזר נקרא אור חסדים, שמשמעותו, חסד זה רצון להשפיע, חסד זה אהבה ושהוא מבין שהכל בחסדו ית', זה חסד, הוא מבין שזה לא הבחירה שלו אז הוא מתקן את הבחירה המקוללת, וכשהוא מבין שהוא צריך להשפיע כמו שהבורא משפיע אז הוא עושה חסד ונדבק בבורא, הבורא אוהב אז גם האדם אוהב, הוא מבין שהכל מחסדו ית' אז היש שלו נכלל באין, וניהיה אחד עם האין, ואז יש לנו כלים לקבל בקדושה.

פרצוף:

מה זה פרצוף? פרצוף זה הנהגה שלמה, מערכת שבנויה מראש תוך סוף.

ראש: הראש זו התוכנית, בכח, זה ההתקשרות של הנברא בבורא. זה התוכנית האלוקית שהייתה באין סוף ברוך הוא, מחשבת הבריאה להיטיב לנבראיו כל נברא מה שמיועד לו מתגלה תחילה בראש ע"י שהוא עושה את המסך ואור חוזר מתגלה לו מה שא"ס ב"ה תכנן להיטיב לו בכוח, וזה יתגלה בפועל בהתפשטות מהפה לטבור, בתוך.

תוך: כל מה שהנברא גרם ע"י קדושה שהוא פעל עם המסך בראש הוא זוכה בו, אם פעל נכון הוא יתקשר עם האור האלוקי ויקבל בקדושה אז כל מה שהוא גרם הוא זוכה, הזכייה היא בגוף וזה עניין של ראש ותוך.

סוף: זה עניין של כוחות סיום שם אסור לקבל, בעבודת ה' זה מתבטא בנפש שלנו, במקום שהאדם צריך לשים גבולות, להגיד על דבר מסויים זה אסור, מכאן לא מקבלים, נקרא גם רגלים, הראש אמרנו תוכנית כללית זה אין סוף, אין שמה גבולות, מקבלים את כל האין סופיות בחינת עיגול. ראש הוא עגול תוך הוא מוגבל יש איברים בגוף גבול ועוביות, הם מצומצמים וכל אחד יש לו תפקיד מיוחד הסוף זה בחינת רגלים בחינת נהי" רגלה יורדות מוות. אלו ההרגלים הרעים, הכל הולך לפי ההרגל של הנפש הבהמית מבחינה של הנפש הבהמית זה מהרגלים, הרוח היא בלב החג"ת בגוף. והנשמה היא בראש בחב"ד, וככה מורכב כל מערכת רוחנית המכונה פרצוף. (בכל עולם יש חמשה פרצופים יואר בהמשך).

 

לעמוד שיעורי הקבלה של הרב שגב רומנו

לרכישת ספר 'מילון הסולם' של הרב שגב רומנו

לשיעורי קבלה וחסידות מכל מרבני המרכז 

 

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל שיעורי הוידיאו שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.