עגלת קניות

close-icon

אין מוצרים בסל הקניות.

שחרית | אתה הוא אחד קודם שבראת העולם

שחרית | אתה הוא אחד קודם שבראת העולם

להאזנה

השיעור עוסק במשמעותן הפנימי של של מילות התפילה ע"פ דרכו של בעל הסולם זיע"א

תפילה הנאמרת לאחר קריאת שמע ראשונה בטרם תפילת שחרית בחלק הקורבנות

 

"אַתָּה הוּא אֶחָד קודֶם שֶׁבָּרָאתָ הָעולָם וְאַתָּה הוּא אֶחָד לְאַחַר שֶׁבָּרָאתָ הָעולָם. אַתָּה הוּא אֵל בָּעולָם הַזֶּה וְאַתָּה הוּא אֵל בָּעולָם הַבָּא. וְאַתָּה הוּא וּשְׁנותֶיךָ לא יִתָּמּוּ: קַדֵּשׁ שְׁמָךְ בְּעולָמָךְ עַל עַם מְקַדְּשֵׁי שְׁמֶךָ. וּבִישׁוּעָתְךָ מַלְכֵּנוּ תָּרוּם וְתַגְבִּיהַּ קַרְנֵנוּ. וְתושִׁיעֵנוּ בְקָרוב לְמַעַן שְׁמֶךָ. בָּרוּךְ הַמְקַדֵּשׁ שְׁמו בָרַבִּים"

 

נקודת המוצא של היהודי בתפילה היא כי ה' הוא אחד וברא את העולם להיטיב לנבראיו מתוך שהוא טוב ומיטיב. ובעת שאנו משתמשים במילה 'עולם' אנו מציינים את מצבי ההסתר וההעלמה על מציאותו והשגחתו של השם יתברך. ז"א שהביטוי 'עולם' מורה על 'העלם' והסתר. ולמרות כל ההסתרה הקיימת במציאות הגשמית כפי שהיא נגלית לעיננו, אנו יודעים ומודיעים בתפילה שה' אחד ומטרתו אחת להיטיב לנבראיו. מטרה אשר קיימת גם לפני בריאת ההיעלם וההסתר של העולם הזה ותישאר בתוקפה גם לעתיד לבוא לאחר שיגלה ה' לכל באופן מוחלט ובלתי ניתן לערעור.

 

נשאלת השאלה, מדוע ה' ית' לא נחשף לנבראיו באופן גלוי וכך כולם יעבדו אותו שכם אחד? שהרי גילוי גודלו וטובו לכל ייצור מצב מיידי שכל בר דעת ירצה קשר וחיבור אליו. קשר אשר יעשה כמובן על ידי השוואת הצורה של הנבראים לטוב - כלומר שאנו גם נרצה להיות טובים על פי חוקיו בקיום התורה ומצוות. ובכך נהיה קשורים אליו בקביעות בחוויית הנאה ותענוג צרוף, ותתגשם מטרת הבריאה שהייתה גם כך מלכתחילה 'להיטיב לנבראיו'.

 

אם כן אם יוצא שההסתרה רק גורמת לנו לריחוק ממנו אז מדוע הוא יתברך צריך בכלל להסתתר?!

העניין הוא כי קיים חוק שמדרך הטבע הקטן מתבטל לגדול, כילד המבוטל באופן טבעי להוריו או תלמיד לרבו. חוקיות זו נוצרה על מנת לסייע לנו ללכת אחרי הבורא העצום, עם זאת יש פה פלונטר קטן כי אם הבורא היה מתגלה והיה נחשף לעין כל, כולם היו עובדים אותו ומבוטלים אליו מתוקף גדלותו והתענוג להיות במחיצת מלך כביר שכזה. אלא ביטול זה היה נובע אך ורק מתוך רצון הנבראים לתענוג עצמי ומתוך אנוכיות ולא לשם שמים (כל עבודת השם הייתה נעשית מתוך כוונה לקבל את הטוב ולא מתוך כוונת השפעה - וממילא הדבר היה יוצר פירוד ולא חיבור, משום שרק דומה מושך דומה, במצב זה שהבורא משפיע ונברא רוצה רק לקבל זהו היפוך צורה וריחוק מהשם יתברך ולא נחשב כרצונו יתברך).

 

מצב כזה של חיבור לבורא מתוך אנוכיות וראיה ברורה ומידית של השכר המתקבל ולא מתוך אמונה במציאותו, לא מאפשר את קיום הרצון האלוקי "לעשות לו ית' דירה בתחתונים". כלומר שרצון עשיית המצוות ועבודת ה' תיעשה מתוך כפיה עליונה ורצון עצמי להשגת מטרת שכר והתעלות אישית וכד' ולא מתוך רצון עצמי אמיתי המכונה עבודת ה' לשמה.

 

וזוהי כוונת התפילה, שהאדם צריך לאמר בכל יום בתפילה ''ה' אתה בראת עולם", אתה בראת את ההיעלם, בעולם הזה, שזה ההיעלם וההסתרה על מציאותך. וכל ההיעלם אינו אלא לטובתי ולמטרה הנעלה של השוואת הצורה. כלומר כל ההסתר והניסיונות וכו' הם למטרת הכנת הכלי ורצון שלנו הנבראים לפתח בנו תשוקה לקבלת ההטבה השלמה, וכן את מצב ההשפעה אתה בראת לאחר העולם של ההסתרה המכונה עולם הבא שהיא המציאות הבאה שנגלה.

 

ועוד ממשיכה התפילה:

"קדש שמך בעולמך", כלומר מבקשים שיתקדש שם ה' במציאות של ההסתרה וההיעלם ביצר.

"על עם מקדשי שמך", עם נפקחו עיניהם והם מקדשים את שמך, ע"י שמגלים אותך בתוך ההסתר והופכים את כלי הקבלה להשפעה.

"למען שמך", שרצונך שיתגלה... המילה: 'שמך' אלו שמותיו פעולותיו וכינוייו, שחש הנברא שהכל נעשה לצורך גילוי ההטבה השלמה.

"ברוך המקדש שמו ברבים", כלומר שמו יתברך מתקדש ברבים, בכל פרטי הריבויים הקיימים, הכל אחד והכל למען מטרה אחת ובאחדות אחת.

 

כתיבה ועריכה לשונית : הרב שקד אליהו פנחס | מרצה לחכמת הקבלה | יו"ר ומייסד מרכז סולם יהודה

 

לחנות הספרים

 

60 אגורות ליום
שיעשו את כל ההבדל!

לחצו כאן לתרומה

הלימוד באתר מוקדש

הירשם לעדכונים

    +