שיעור וידאו | ההכנה הרוחנית לשבועות | יום מתן תורה

הכנת כלים ליום מתן תורה חג השבועות

 

שואל הזוהר מדוע בניגוד לרגלים הארוכים פסח וסוכות נחוג את חג שבועות אך ורק יום אחד? ועונה כי הסיבה היא דווקא תוקף חשיבותו של יום מתן תורה, וזה משום שכל דבר חשוב מתאפיין באחדות! ומאחר שהתורה מסמלת אחדות, כך גם יום זה בו ניתנה התורה – הוא יחידי וייחודי אשר בוא מתעורר מחדש מעמד הר סיני שהוא בחינת אור היחידה המסמל את השלמות והאחדות. ממש כפי שבתחילה נברא רק יחידי וכן הקב"ה הוא אחד כך ממש סגולת היום הזה וסגולת התורה מתרכזים סביב  האחדות.

 

חשוב לדעת כי ביום חג השבועות שב ומתעורר השורש הרוחני של נתינת התורה ואנו צריכים להרגיש את אהבת הבורא אלינו, ובניגוד לעצת המלאכים ולרצון אומות העולם – אנו עם ישראל אלו שמקבלים את שכיית החמדה הזו, הצופן לניהול נכון של מציאות חיינו – תורת ה'. האומנם היום הזה נקרא 'יום מתן תורה', אך מהי מהותה הפנימית של ה'תורה'. מובן כי כשם שרק חיבור אמת לאדם יחשוף מי הוא באמת אותו אדם… כך רק חיבור אמיתי לתורה מגלה לנו את פנימיותה ותוכנה הנפלא של התורה. אומר ספר הזוהר כי המילה תורה היא מלשון הוראה, שמורה לנו על הקב"ה ונכון יותר לאמר כי הקב"ה בעצמו מלובש בתורה רק בהסתרה וברבדים שונים ונסתרים. ומכוון שמהות התורה היא מלך מלכי המלכים עלינו לזכור כי התעסקות עם התורה היא לא פחות ממגע עם המלך בעצמו. ועלינו להוקיר תודה על הזכות האדירה הזו שניתנה לנו להיות בקשר עם מי שאמר והיה העולם.

 

ככל בין חגי ישראל, החגים המציינים את השמחה הזו של הזכייה הזו, הם חג השבועות ויום שמחת תורה. ועלינו לדעת כי עיקר היהדות ובכלל עיקר בריאת העולם הוא תוקפו של הרצון האלוקי להיטיב לנבראיו. והוא יתברך מחדש בכל רגע את חיותנו הגשמית והרוחנית ורוצה להשפיע לנו רב טובות בחסדו הרם. הטבה זו, התענוג הגדול הזה שיכול להתפאר בו האדם הוא עניין המגע עם ה' יתברך בעצמו, כמאמר הנביא לגבי העתיד לבוא: "ומלאה הארץ את ה'… ולא יכנף עוד מוריך" ז"א שבגמר תיקון המצב הנרצה הוא שלא תהיה יותר הסתרה על הבורא ועל טובו הבלתי מוגבל, כפי שמסתיר בנמשל הפסוק העוף עצמו עם כנפיו, וזהו הטוב האמיתי והמוחלט שקיים; שנקבל את הקב"ה בעצמו, בהשגה מלאה – כשם שאנו משיגים את המציאות גשמיות ללא עוררין!

 

ואף שאנו בתקופת ההסתרה והעניין מאד מרוחק מאיתנו כי אנו צריכים לדעת כי על פי דיבור האלוקי אנו ראויים להכשרה דרך התורה והמצוות לפגישה עם המלך בכל רגע נתון. ועל האיש הישראלי מוטלת חובת השתדלות להגיע למצב של גילוי האחדות עם הקב"ה כפי שכתוב: "ה' ישראל והתורה חד הם". ומה באמת אנו צריכים להכין על מנת לפגוש את הקב"ה? אומר המדרש כי כאשר משה רבינו עלה להביא את התורה מלאכי השרת נלחמו עימו – אמר לכם 'כלום יש לכם יצר הרע' אם לא, למה אתם זקוקים לתורה? וזהו בדיוק העניין מי שרוצה את התורה צריך מקודם לגלות את הרע שבו! כדברי המדרש שאומר הקב"ה: 'בראתי יצר הרע בראתי לו  עולם תבלין'. ומה המשמעות שלאדם יהיה יצר רע? העניין שיגלה את הרע שבו, הכוונה היא 'הכרת הרע' הכרת הרצון שלנו לתענוג כגורם הרס, כי ככל שנכיר את הרעב להנאה טוב יותר, נתמקד בדבר שנותן את ההנאה והתענוג הגדול ביותר…

 

וכל העניין שהאדם נוצר כיצור הרוצה לקבל הנאה ותענוג הוא מכוון מהקב"ה – והוא נקרא 'יש מאין' זוהי ישות שאין בבורא משום שאין בבורא חיסרון, יוצא כי השפיץ של הבריאה הוא כי מצד אחד אנו רוצים לקבל כל הזמן אך מאידך תכונה זו לא קיימת בבורא. כך שבעצם אנו מנותקים מייסודנו מהבורא משום שהתכונות שלנו הפוכות כי הוא רוצה להשפיע רק טוב ואנו הפוכים ורק רוצים לקבל. ולכן צריכים אנו לדעת כי כללות התורה והמצוות מרוכזים בעשיית היצור האנושי 'אדם' מלשון 'אדמה לעליון' בבחינת 'מה הוא רחום ואף אתה היה רחום' ז"א שעל ידי התורה המלאה בפרטים המפכים את האדם מייצור המרוכז בקבלה, לייצור אלוקי המרוכז בהשפעה. ובכך כדומים לו יתברך נוכל להידבק בו, במידותיו ולהרגיש את כל הטוב שלו. ומשום שבכל אדם יש נפש אלוקית ניתנה לו מראש האפשרות לדבר.

 

עוד שואלים חכמים מדוע נקראת התורה 'תושיה'? ודורשים כי התורה מתשת כוחו של אדם ואילו מצד שני כתוב כי התורה היא מרפא לכל תחלואיו? אם כן כיצד יעבוד האדם החולה והמותש בתורה אם היא מתשת כוחו וכיצד היא מסולת לרפא אותו? אלא יש לדעת כי התורה היא אור אלוקי – כח המתבטא לפי הכלי כפי החשמל פועל בצורות שונות לפי צורת הכלי שמחברים לו. כך גם התורה שהיא אור אלוקי הפועלת לפי הכלים שאנו נותנים – תחילה מתשת כוחו של אדם שאנו לא מספיק מרגישים את היצר הרע שלנו , ורק מי שעוסק בתורה מגלה כי אינו עוסק לפי אמות מידה אלוקיים: וזה דבר נצרך. כי רק מי שמרגיש את הקילקול שבו נדרש לאור והאדם הרואה כמה הוא זקוק לעזרה יבקש את התורה מקיום התורה היינו מהקב"ה – כי האור האלוקי פועל לפי מצב הכלי.

 

אם כן מצאנו שלושה שלבים בפעילות האור:

שלב א: 'תורה מתשת כוחו' – היינו שהאדם מרגיש שיש בו קילקול ונצרך לתורה ומתפלל אליו יתברך לעזרה.  שלב ב: 'לכל בשרו מרפא' – שנותנת התורה לכל אדם את האמונה וכח לסמוך על האחד והיחיד וזה נעשה בבחינת מוח ולב וזה אור שהוא זכייה מאת ה' כדרישה מהאדם. שלב ג: אחרי שהאדם הרגיש את הקלקול שבו וזכה לאור האמונה מתגלה לו שכל התורה הם שמותיו של הקב"ה וסוגי גילוי והארה מתוקה של ה'. ואת החלק הג' זוכים לראות ע"י לימוד פנימיות התורה, וביום חג השבועות יום מתן תורתנו הקדושה, אנו צריכים להתפלל לזכות להשיג את כל אלו ג' השלבים.

 

כתיבה ועריכה לשונית : הרב שקד אליהו פנחס | מרצה לחכמת הקבלה | יו"ר ומייסד מרכז סולם יהודה

 

מאמרי קבלה וחסידות על חגי ישראל

שיעורי וידאו על החגים והמועדים לפי הזוהר הקדוש

לרכישה מוזלת של ספרי קבלה ממרכז ההפצה של סולם יהודה

 

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל שיעורי הוידיאו שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.