שו"ת | האפליה עדתית בעולם החרדי

זמן קריאה 2 דק'

שאלה: שלום! כבוד הרב שלום. אני חוזר בתשובה וכל שאני יותר ניכנס לעולם החרדי אני מגלה דברים שאני פשוט נידהם ושואל מה הקשר בין התורה הקדושה לדברים אלה? וכמו שזכיתי ללמוד מספרי בעל הסולם שכול המצוות הם רק תהליך שבסופו אנו צריכים להגיע לאהבת הזולת ואהבת השם. ולהפתעתי אני רואה שבעולם הכי חרדי תורני יש אפליה על רקע עדתי, וזה מתחיל עוד מגני ילדים ועד לישיבות הגדולות, ואף אחד לא נותן את הדעת על זה ועולם כמנהגו נוהג. אני בטוח שכבוד הרב מכיר את זה ואשמח לישמוע את דעתו בענין בברכה תלמידך.

 

תשובה: ל….. היקר שלום וברכה. סנגוריה על העולם החרדי: ישנם בעיות רבות בעולם החרדי, התרבות החילונית וכל התאוות הגשמיות מצליחות לחדור גם לשם ולעשות שמות, ויש נוער שמדרדר, בנים ובנות. העולם החרדי נמצא ממש בפניקה. וכשמישהו נמצא בפניקה ובפחד הוא מסתגר בבונקר עד יעבור זעם. וזה מה שקורה בעולם החרדי שסוגר את עצמו, כי מנהלי ישיבות ות”ת וסמינרים כולם רוצים שתהיה רמה מה שיותר טובה ומעולה, ואין ביכולתם לבדוק בציציות של כל אחד, ומה שקורה בבית של כל אחד, לכן הם מסתייגים מבעלי תשובה, וכן הסתיגויות על רקע עדתי, הכל מן הטעם הנ”ל. זו הסיבה למה שקורה במוסדות חינוך. בקשר לענין של חתונה שיש ניתוק על רקע עדתי, זה כבר מסיבות אחרות: יש ששוללים זאת מסיבת ההבדלים ההלכתיים שיש בין אשכנזים לעדות המזרח. ויש מתרצים זאת בענין של פער ושוני בין סוגי מנטליות שונים. אבל האמת היא שונה ומסתירים אותה תחת לתירוצים הנ”ל – שמסתכלים על עדות המזרח בתור אנשים נחותים לענין של חתונה. ואע”פ שיש כבוד הדדי למשל בענין של תורה, כי בני תורה אשכנזים כן מכבדים בני תורה מעדות המזרח, מצד גדלותם בתורה, מ”מ לענין חתונה יש כמין טאבו חברתי, והחברה שולטת מאד על האדם היחיד כידוע לך.

ולכן ע”פ רוב שבחור אשכנזי יתחתן עם בחורה מעדות המזרח זו בושה גמורה, רק בחור שיש לו בעיות שונות יסכים לעשות זאת מחוסר ברירה. איך להתיחס לזה? אני חושב שכאשר יבוא משיח צדקינו יבהיק באורו הגדול, ויבטל את כל ההתנשאות שיש בין אדם לחבירו. ובנתיים נשתדל אנו לעשות את עבודתינו ולבטל את ההתנשאות במידת האפשר. ומה לעשות בנתיים בקשר לחינוך? לדעתי א) אם אדם יכול עם מעט מאמץ (פרוטקציה) להשתלב במוסדות החינוך בעולם החרדי, אז כדאי. ב) באם אין אפשרות, אזי טוב לבעל תשובה למצוא מסגרות של בעלי תשובה, שיקבלו את ילדיו ללא בעיות ובשמחה, מאשר לחכות לטובות של העולם החרדי. יש אנשים הגונים וטובים וישרים בקרב בעלי תשובה, שפתחו מוסדות חינוך, ואצלם לא תהיה שום בעיה. עדיף ללמוד במוסד טוב של בעלי תשובה, מאשר במוסד סוג ב’ בעולם החרדי. אינני יודע היכן אתה גר בדיוק, בכדי ליעץ לך אולי בענין זה.
ידידך, אברהם מרדכי גוטליב

 

כתיבה ועריכה לשונית: הרב אברהם מרדכי גוטליב | אדמו"ר מאשלג טלזסטון

 

לדף השאלות והתשובות של אדמו"ר מאשלג הרב גוטליב

לעמוד שיעורי הקבלה והחסידות בווידאו של הרב אברהם מרדכי גוטליב

לרכישת ספרי הקבלה והחסידות של אדמו"ר מאשלג טלזסטון הרב אברהם מרדכי גוטליב שליט"א

אהבתם? שתפו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
הישארו מעודכנים
הירשמו לניוזלטר שלנו ותהיו מעודכנים בכל המאמרים שלנו

לחצו Ctrl + D במקלדת והאתר יתווסף לרשימת המועדפים שלכם.